350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

20. Yüzyıl Avrupa İktisat Tarihi

20. Yüzyıl Avrupa İktisat Tarihi
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

20. Yüzyıl Avrupa İktisat Tarihi

Avrupa iktisat tarihinin önde gelen isimlerinden Prof. Ivan T. Berend, bu çok önemli çalışmasında krizleri, devrimleri, savaşları ve benzersiz teknolojik başarılarıyla tam bir “aşırılıklar çağı” olan 20. yüzyılı, Avrupa’daki çeşitli iktisadi rejimlerin yükseliş ve düşüş süreçleri üzerinden inceliyor. 20. Yüzyıl Avrupa İktisat Tarihi, “bırakınız yapsınlar” rejiminden Keynes’çi müdahalelere, totaliter sistemlerin ekonomik dirijizminden karma ekonomiye ve refah devletinin yükselişine, en nihayetinde de küreselleşmeye kadar çeşitli iktisadi modelleri kökleri ve özellikleriyle ele alıyor.

İktisat tarihini siyasal tarihle iç içe ve son derece kolay okunacak bir şekilde anlatan bu kitap, Avrupa’nın çeşitli bölgeleri arasındaki karşılaştırmalı yaklaşımı ve neden-sonuç ilişkilerindeki parlak yorumlarıyla önemli bir boşluğu dolduruyor.

“Ivan Berend’in kitabı 20. yüzyıl Avrupa’sında iktisadi büyüme ve kalkınma incelemeleri için yeni ufuklar açıyor. Bu çalışma, sadece Batı Avrupa’ya odaklanmak yerine, İskandinavya, İrlanda, Portekiz, Akdeniz, Orta Avrupa, Güneydoğu Avrupa ülkelerini, Rusya ve Balkanlar’ı da kapsama alanına alıyor. Bunun sonucunda da, iktisadi büyüme ve performans konusunda büyüleyici bir karşılaştırmalı perspektif ortaya çıkıyor; bunun ideolojik, politik kurumsal çerçevesi de gerek ulusal gerekse Avrupa ve küresel ölçekli bir perspektiften değerlendiriliyor.”

Herman Van der Wee, Leuven Üniversitesi.

Ivan T. Berend Los Angeles California Üniversitesi’nde tarih profesörüdür. Yayınlanmış çok sayıda eserinden bazıları:

(György Ranki ile birlikte) The European Periphery and Industrialization 1780-1914 (1982), Decades of Crisis: Central and Eastern Europe Before World War II (1998), History Derailed: Central and Eastern Europe in the ‘Long’ 19th Century (2003), Central and Eastern Europe, 1944-1993: Detour from the Periphery to the Periphery (1996).

Çevirmen
Orijinal Adı
: An Economic History of Twentieth
Yılı
: 2011
ISBN
: 9786053601388
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 454

Dünya Tarihi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Ivan T. Berend Diğer KitaplarıIvan T. Berend Kitapları