Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Adalet Yoksa Gelecek de Yok “Aysel Çelikel Kitabı”

Aysel Çelikel okuryazar oranının düşük, kadınlarınsa neredeyse okul yüzü görmediği yıllarda doğdu, ama annesi “Benim kızım okuyacak.” dedi. Büyürken toplumun yaralarının neredeyse hepsine dokundu; kadınların çıkışsızlığına, veremden zamansız ölümlere, yol vergisine, ekmek karnesine, Varlık vergisine, 6-7 Eylül’e… Hukuk fakültesine girerken “Avukat olup, kadınları kurtaracağım,” diye düşünüyordu. İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nde hâlâ “Kadın asistanla çalışmam,” diyen hocalar varken akademik yolculuğuna başladı. Uluslararası Hukuk Kürsüsü’nde Türkiye’de bir ilk olan çalışmalara imza attı. Kişiliklerine gösterdiği saygıyla öğrencilerini, rekabetten uzak, sorumluluğu paylaşmaya dayalı çalışma anlayışıyla da meslektaşlarını etkiledi. Bu da onu İstanbul Hukuk Fakültesi’nin ilk kadın dekanlığına taşıdı.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Kadın Sorunları Merkezi kurucuları arasında yer alarak, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği’nin başkanlığını üstlenerek, YÖK üyeliği yaparak daha demokratik bir Türkiye için çabaladı.
Türkiye’nin ilk kadın Adalet Bakanı oldu. Halen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı olan Aysel Çelikel gerçek bir demokrat ve kadın-insan hakları savunucusu olarak tanınıyor.

Yılı : 2015
ISBN : 9786053326212
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 376


"Berat Günçıkan" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.