Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Alıç Ağacı ile Sohbetler

Neredeyse yarım yüzyıl önce Ankara’da, Dikmen sırtlarında yalnız bir alıç ağacıyla bilge ruhlu bir üniversite hocası sohbet etmeye başlar. Önce birbirlerini tanır, sonra dereden tepeden konuşurlar. Daha çok da alıç ağacı anlatır. Atalarından, geçmişinden, Anadolu’nun her yerine dağılmış akrabalarından bahseder. Tüm bu sohbeti, o anların tanığı Prof. Dr. Hikmet Birand Alıç Ağacı ile Sohbetler adıyla kitaplaştırmıştır. Alıç ağacının sohbeti noktalarken söylediklerini kulak ardı etmek olanaksızdır:

“Sohbetlerimizi dinlemiş olanlar, Anadolu’yu gezerken bakıp geçtikleri, görmeden geçtikleri manzaraları artık başka bir gözle gözetleyecekler; gördükleri her otun, her çalı ve tek ağacın, taşın toprağın anlattıklarına kulak verecekler ve onlara karşı davranışlarına herhalde bir çekidüzen vereceklerdir.”

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları olarak Prof. Dr. Hikmet Birand’ın Alıç Ağacı ile Sohbetler kitabını, Prof. Dr. Tuna Ekim’in sunuş yazısı ve Yrd. Doç. Dr. Mutlu Kart Gür’ün katkılarıyla bir kez daha okurlarla buluşturuyoruz.

Prof. Dr. Hikmet Birand (1904-1972)

Türkiye’de bitki sosyolojisi alanının kurucusu Prof. Dr. Hikmet Birand 1904 yılında Karaman’da doğmuştur. İstanbul Halkalı Yüksek Ziraat Mektebi’nde başlayan bilim yaşamı vefat ettiği 1972 yılına dek aralıksız sürmüştür. Birand’ın bu alandaki başarıları kadar, belki de onlardan daha önemli olan özelliği ise botanik biliminin çeşitli konularını herkesin anlayabileceği, akıcı bir dille anlatabilmiş olmasıdır.

Yılı : 2014
ISBN : 9786053320876
Genişlik : 13,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 360


"Hikmet Birand" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

İş Kültür Kontrol