Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Almanya Üzerine

Anne Louise Germaine Staël-Holstein (1766-1817): Madame de Staël adıyla tanınan İsviçreli yazar. XVI. Louis’nin Cenevreli Maliye Bakanı Jacques Necker’in kızıdır. Erken yaşlardan itibaren edebiyatla ilgilendi, on bir yaşında ilk eseri Eloges’u [Övgüler] yazdı, on beş yaşında Montesquieu’nün Kanunların Ruhu Üzerine’sini yorumladı. 1786’da İsveç’in Paris elçisi Staël-Holstein ile evlendi ve barones oldu. Fransız Devrimi öncesinde romanları en çok satan kitaplar arasındaydı, edebi eleştiri alanında da ilham verici bir isimdi. Devrimin hemen öncesinde siyasi heveslere kapıldı, bu sebeple birkaç kez sürgün edildi, bazı kitapları sansürlendi. Sürgün dönemlerinde seyahat etti, gezdiği ülkeler içinde Almanya ve Avusturya’ya özel bir ilgi gösterdi. Bu seyahatlerdeki izlenimlerini ve Alman kültürüne dair görüşlerini Almanya Üzerine isimli kitapta topladı. Almanya Üzerine’de Alman ırkının karakteri, kentleri, gündelik hayatı, dili, edebiyatı, felsefesi gibi konuları neredeyse ansiklopedik bir titizlikle ve son derece akıcı bir dille ele alır.
Madame de Staël’in yorum ve açıklamaları esere antropolojik, etnografik ve edebi bir inceleme mahiyeti kazandırmıştır.
Alman kültürüne dair bu muazzam eser Türkçede ilk kez Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’nde.

 

Hasan Aydın Karahasan (1936-2012): Ressam, yazar, çevirmen. 1960’da Güzel Sanatlar Akademisi’ni (Mimar Sinan Üniversitesi) bitirdi. 1962’de Zonguldak’ta resim, sanat tarihi ve Fransızca öğretmenliği yaptı. 1965’te Almanya’ya gitti, orada gazete ve dergilere illüstrasyonlar çizdi. Maupassant, Zola’dan çeviriler yaptı.1977’den sonra Dortmund ve Bochum’da resim ve sanat tarihi dersleri verdi. Denemeler yazdı, Deha ile Çılgınlık Arasındaki Bir Ressam Vincent Van Gogh başlıklı bir de deneme kitabı vardır.

Çevirmen : Hasan Aydın Karahasan
Orijinal Adı : De L’allemagne
Yılı : 2017
ISBN : 9786052951675
Genişlik : 12,5
Yükseklik : 20,5
Sayfa Sayısı : 664


"Madame De Staël" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Tukendi Almanya Üzerine – Ciltli

Almanya Üzerine – Ciltli

Madame De Staël
Etiket Fiyatı : 50.00 TL

36.00 TL