350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Antik Yunan’da Mit ve Düşünce

Antik Yunan’da Mit ve Düşünce

Etiket Fiyatı : 140.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

105.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Antik Yunan’da Mit ve Düşünce

“İncelemelerim antik Yunan uzmanlarının ve Antikçağ tarihçilerinin uzmanlık alanına giren kaynaklara odaklansa da değişik bir perspektif benimsiyor. Mit, ritüel ve görsel temsiller gibi dinsel olguları, felsefeyi, bilimi, sanatı, toplumsal kurumları, teknolojiyi ve ekonomiyi, insanlar tarafından düzenli bir zihinsel faaliyetin ifadesi olarak yaratılmış yapıtlar diye yorumladım. Bu yapıtlar aracılığıyla insanı, üreticisi ve ürünü olduğu toplumsal ve kültürel bağlamdan ayıramayacağımız antik Yunan insanını anlamaya çalışıyoruz.”

Antik Yunan uygarlığı alanında yaptığı çalışmalarla çığır açan Jean-Pierre Vernant, Türkçeye ilk kez çevrilen Antik Yunan’da Mit ve Düşünce adlı bu eserinde, tarihsel psikoloji yöntemini uygulayarak kadim bir uygarlığın düşünce tarihinin izini sürüyor.

Kurucu mitlerden mitolojik kahramanlara, şehir devletlerine geçişten bunun zihniyet dünyasına yansımalarına, zanaat dünyasından emeğe yüklenen değerlere, okuyucuyu çok boyutlu bir yolculuğa çıkaran Vernant, mitolojik düşünceden rasyonaliteye geçiş konusuna da ışık tutuyor.

Jean-Pierre Vernant (1914-2007), Fransız tarihçi ve antropolog. Ignace Meyerson’un tarihsel psikoloji ve Claude Lévi-Strauss’un yapısal antropoloji metotlarından etkilenmiş, kendi eserleriyle de antik Yunan çalışmaları alanında çığır açmış, Pierre Vidal-Naquet ile birlikte sonraki Klasik Çağ çalışmalarını etkileyen bir iz bırakmıştır. Türkçeye çevrilmiş başlıca eserleri: Evren, Tanrılar, İnsanlar (2001); Yunan Düşüncesinin Kaynakları (2002); Pandora (2011); Eski Yunan’da Mit ve Tragedya (2012); Eski Yunan’da Mit ve Toplum (2015); Eski Yunan’da Mit ve Din (2016);
Yunan Diyarında Kurban Mutfağı (2020).

 

Çevirmen
Orijinal Adı
: Mythe Et Pensee Chez Les Grecs Etudes de Psysckologie Historique
Orijinal Dili
: Fransızca
Kağıt Bilgisi
: 3. Hamur
Yılı
: 2023
ISBN
: 9786254292880
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 320

Kültür Tarihi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Jean-Pierre Vernant Diğer Kitapları    Jean-Pierre Vernant Kitapları