Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Bağımsızlığını ve özgür ruhunu korumaya çalışırken “yazgısıyla yüzleşen” Amerikalı genç bir kadının öyküsünü anlatan Bir Hanımefendinin Portresi  bugün de zamandan bağımsız bir yapıt olarak varlığını sürdürüyor. Özgür iradeyle yazgı arasındaki çatışma, ABD’den İngiltere’ye giden ve Victoria dönemi değerleri çerçevesinde yalnızca evlenilebilecek bir nesne olmaya direnen bu kadın kahramanda cisimleşiyor.

Henry James Amerikan bireyciliğiyle Avrupa’nın sosyal geleneği arasındaki çatışma ve yurtdışındaki Amerikalıların durumu gibi gözde temalarının peşine düşüyor yine. Kahramanı Isabel, Amerikan edebiyatının en unutulmaz karakterlerinden biri olarak belleklerde; ömrünü toplum içinde insanları gözlemlemeye adamış büyük ustanın bu başyapıtı da Modern Klasikler arasında yerini alıyor.

HENRY JAMES (1843-1916): Amerikan edebiyatının en verimli yazarlarından biri olan Henry James, New York kentinde doğdu. ABD’li düşünür Henry James’in oğlu, filozof William James’in kardeşidir. Çocukluk yıllarını Manhattan’da geçirdikten sonra ilk gençlik çağlarında Cenevre, Paris ve Londra’ya giderek Avrupa’yı tanıma imkânı buldu. James, 1878’de yayımladığı Daisy Miller  adlı romanla uluslararası üne kavuştu. Aynı yıl The Europeans  (Avrupalılar) adlı romanıyla ününü pekiştirdi ve İngiltere’de Victoria döneminin seçkinleri arasına katıldı. 1915’te İngiliz uyruğuna geçti. Elli bir yılda 20 roman, 112 öykü, 12 oyun, gezi ve eleştiri kitapları kaleme almış, “uluslararası roman”ın ustası haline gelmiştir. Yapıtlarında Eski Dünya’nın çürümüşlüğü ve bilgeliğiyle, Yeni Dünya’nın saflığı ve coşkunluğu arasındaki karşıtlığı vurgulamıştır. Diğer önemli yapıtları arasında The American  (1877; Amerikalı), Washington Square  (1880; Washington Meydanı), The Bostonians  (1886; Bostonlular) ve The Ambassadors  (1903; Elçiler) sayılabilir.

Çevirmen : Suzan Akçora
Orijinal Adı : The Portrait of A Lady
Yılı : 2014
ISBN : 9786053321606
Genişlik : 12,5
Yükseklik : 20,5
Sayfa Sayısı : 776


"Henry James" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Tukendi Güvercinin Kanatları

Güvercinin Kanatları

Henry James
Etiket Fiyatı : 22.00 TL

15.84 TL

Tukendi Güvercinin Kanatları Ciltli

Güvercinin Kanatları Ciltli

Henry James
Etiket Fiyatı : 27.00 TL

19.44 TL

Kısa Romanlar, Uzun Öyküler

Kısa Romanlar, Uzun Öyküler

Henry James
Etiket Fiyatı : 15.00 TL

10.80 TL

Tukendi Kısa Romanlar, Uzun Öyküler Ciltli

Kısa Romanlar, Uzun Öyküler Ciltli

Henry James
Etiket Fiyatı : 20.00 TL

14.40 TL

Tukendi Yürek Burgusu Ciltli

Yürek Burgusu Ciltli

Henry James
Etiket Fiyatı : 14.00 TL

10.08 TL

Yürek Burgusu

Yürek Burgusu

Henry James
Etiket Fiyatı : 15.00 TL

10.80 TL