Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Bir Oyuncak Müzesi Hikâyesi

2005 yılından bu yana, dünya çapında birçok ödüle değer görülmüş olan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde gönüllü çalışan emekli pilot Gürol Kutlu, müzenin kurucusu şair Sunay Akın’ın önerisiyle, müzenin “yaşam öyküsü”nü kaleme almaya karar veriyor ve ortaya şimdi elinizde tuttuğunuz bu kitap çıkıyor. Kendi hayat hikâyesiyle, çocukluğuyla, çocukluk oyuncaklarının anılarıyla müzenin hikâyesini iç içe geçirerek paralel bir biçimde ele alan Kutlu’nun bu kitabı aynı zamanda ülkemizde müzecilik yapmanın koşullarını da göz önüne seriyor. Müzedeki oyuncakların fotoğraflarıyla zenginleştirilen kitap iki idealist kişinin, Kutlu ile Akın’ın çocuksu heyecanlarını yansıtırken, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin erginleşmesinin de bir hikâyesi aslında.

Gürol Kutlu 1949 yılında Ankara’da doğdu. Parasız yatılı okuduğu Darüşşafaka Lisesi’ni bitirdikten sonra Hava Harp Okulu’ndan mezun oldu. Çeşitli filolarda jet pilotu olarak görev yaptı. 1973 yılında geçirdiği bir uçak kazası sonucunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan malulen emekli oldu. 1976-2002 yılları arasında Türk Hava Yolları’nda görev yaptı. Haziran 2005’ten bu yana İstanbul Oyuncak Müzesi’nde gönüllü olarak çalışmakta, çocukların hayal dünyasını zenginleştirmektedir.

Yılı : 2014
ISBN : 9786053321743
Genişlik : 12,5
Yükseklik : 20,5
Sayfa Sayısı : 216


"Gürol Kutlu" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.