350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Yüzbaşının Kızı

Yüzbaşının Kızı

Etiket Fiyatı : 160.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

120.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Yüzbaşının Kızı -Bütün Öyküler Bütün Romanlar

Aleksandr Sergeyeviç Puşkin (1799-1837): 38 yıl süren hayatı komploya çok benzeyen bir düelloyla son bulduğunda Puşkin, şiiri kadar roman ve öyküleriyle de 19. yüzyılın öncü Rus klasikleri arasına girmeye hak kazanmıştı. Bu kitapta Yüzbaşının Kızı’ndan Byelkin Öyküleri ve Erzurum Yolculuğu’na Puşkin’in tüm öykü ve romanları zamandizinsel sıralamayla bir arada okura sunulmaktadır.

Ataol Behramoğlu (1942): Şiirimizin son 40 yılındaki en önemli toplumcu ozanlardan biri olmanın yanı sıra, Puşkin’den Çehov’a, Lermontov ve Turgenyev’den Çağdaş Rus Şiiri Antolojisi’ne çeviri edebiyatımızın da en yetkin adlarından biridir.

 

İçindekiler

Büyük Petro’nun Arabı

Mektuplarla Roman

Merhum İvan Petroviç Byelkin’in Öyküleri

Yayıncının Notu

Atış

Tipi

Tabutçu

Menzil Bekçisi

Köylü Genç Bayan

Goryuhino Köyü Tarihi

Roslavlev

Dubrovski

Maça Kızı

Kırcali

Mısır Geceleri

Yüzbaşının Kızı

1829 seferi Sırasında Erzurum’a Yolculuk

Kitaptan;

Öykü ve Roman Yazarı Olarak Aleksandr Puşkin

Rus ve dünya yazınına, aralarında “Ruslan ve Ludmila”, “Çingeneler”, “Bahçesaray Çeflmesi”, “Kafkas Tutsağı”  “Yevgeni Onegin” gibi anlatı-şiirlilerin de bulunduğu ölümsüz bir şiir mirası bırakan Aleksandr Puflkin’in, “Byelkin’i Öyküleri”, “Dubrovski”, “Yüzbaşının Kızı” vb. öykü ve romanları da şiir türündeki yapıtlarından daha az ünlü değildir. Hatta, şiir çevirisinin özel güçlükleri nedeniyle, kendi ülkesi dışında, şiirlerinden çok öykü ve romanlarıyla tanındığı söylenebilir.

1799’da zengin ve aydın bir ailenin çocuğu olarak Moskova’da doğdu. Zamanın soylu aile çocuklarının tümü gibi, ilk öğrenimini Fransızca gördü. Yine çocukluk yıllarında Yunan-Latin klasiklerini, Voltaire, Rousseau gibi özgürlükçü, aydınlanmacı Fransız yazarlarını okuma olanağı buldu. Bir Rus köylü kadını olan dadısından da, Rusçayı, Rus halk masallarını öğrendi

Puşkin öncesi Rus yazının ana yönelişleri, romantizm ve klasisizm akımlarındaydı. Bunlar da daha çok Batı yazılarının etkisi altında doğmuşlar, ulusal temele yeterince oturmamışlardı. Puşkin Batı kültürü ve özgürlükçü düşünceyle Rus halk duyarlılığını kaynaştırdığı yapıtlarında, Rus yazın dilini gerek sözcük dağarı gerek tümce yapısı ve anlatım özellikleri bakımından arındırmış, zenginleştirmiş bu dile çağdaş ve ulusal bir yapı kazandırmış, ilk kez Rus toplumunun halksal özelliklerini yansıtan tipler yaratmakla Rus yazınında ulusal ve gerçekçi çığırın (Gogol’le birlikte) öncülerinden olmuştur…

Çevirmen
Yılı
: 2006
ISBN
: 9789754588002
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 576

Edebiyat Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Aleksandr Sergeyeviç Puşkin Diğer KitaplarıAleksandr Sergeyeviç Puşkin Kitapları