350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Cahil Filozof

Cahil Filozof

Etiket Fiyatı : 34.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

20.40  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Cahil Filozof

Voltaire (1694-1778): Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından olan François-Marie Arouet eserlerinde kullandığı Voltaire mahlasıyla tanınmıştır. Eleştirel zekâsı ve hiciv ustalığıyla sivrilen yazar, neredeyse bütün edebi türlerde eserler vermiş olmasının yanı sıra döneminin siyasi kurumlarına ve popüler düşünce tarzlarına oklarını yönelttiği Felsefe Sözlüğü ile bu alanda da etkili olmuştur. Fransız İhtilali’nin arifesinde Avrupa medeniyetinin gelişim yönünü etkileyen eserleri çağımızda da baskı ve bağnazlık karşısında yurttaşlık hakları ve özgürlük düşüncesinin başyapıtları yer alır. Cahil Filozof Voltaire’in yetmiş iki yaşında yazdığı, emin oldukları ve hâlâ şüphe duyduklarının bir katalogudur. “Ben kimim?” sorusundan başlayarak çıktığı yolculukta Descartes, Spinoza, Leibniz gibi düşünürlerin tezleriyle yüzleşir, kendinin ve başkalarının cehaletinden geçer ve aklın şafağına ulaşır. Bu küçük ama etkili eser Voltaire’in felsefesinin inancıyla birleştiği noktaya ışık tutması açısından da önem taşır.

Berna Günen (1979): Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Galatasaray Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okurken Robert Schuman Bursu’na hak kazandı ve eğitimine Fransa’da Institut d’Etudes Politiques de Paris’de (Sciences Po) devam etti. Aynı okulda 20. Yüzyıl Avrupa Tarihi üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora yaptı. İngilizce ve Fransızcadan çeviriler yapmaktadır.

I. İlk şüphe

Sen kimsin? Nereden geliyorsun? Ne yapıyorsun? Ne olacaksın? Bu; evrendeki bütün canlılara sorulması gereken, fakat hiçbirinin cevap vermediği bir soru. Bitkilere hangi meziyetin onlara boy attırdığını, aynı toprağın nasıl bu kadar çeşitli ürün verebildiğini soruyorum. Oysa bu duyarsız ve dilsiz canlılar, her ne kadar ilahi bir yetiyle donatılmış da olsalar, beni kendi cehaletimle ve beyhude varsayımlarımla baş başa bırakıyorlar. Hepsi de hareket edebilen ve iletişim kurabilen, benimle aynı duyulara, her türden tutkunun yanı sıra belli ölçüde düşünceye ve hafızaya da sahip bütün o farklı hayvan sürülerine sorular soruyorum. Oysa onlar ne olduklarını, niçin var olduklarını ve ne olacaklarını benim kadar bile bilmiyorlar.

Çevirmen
Orijinal Adı
: Le Philosophe Ignorant
Yılı
: 2021
ISBN
: 9786254051548
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 80

Felsefe Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Voltaire Diğer KitaplarıVoltaire Kitapları