350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Çarşı, Pazar, Ticaret ve Kapalıçarşı

Çarşı, Pazar, Ticaret ve Kapalıçarşı
Tükendi Gelince Haber Verelim
Değerli okurlarımız, 14 Haziran saat 12:00’dan sonra verilen siparişler 20 Haziran’dan itibaren sırasıyla kargoya verilecektir.


Açıklama

Kapalıçarşı’yı hiç karumlardan agoralara, pazar yerlerinden panayırlara uzanan köklü bir ticaret geleneğinin doruk noktası olarak düşünmüş müydünüz? Bu çalışma, tarihöncesinden bu yana Eski Dünya’nın –doğudan batıya ve kuzeyden güneye uzanan– ana ticaret yollarının kavşak noktası olmuş Anadolu’nun iktisat tarihini, Kapalıçarşı’nın tarihsel arka planına oturtuyor. Bu geniş perspektif, Kapalıçarşı’nın Osmanlı medeniyeti ve payitaht İstanbul çerçevesindeki yeri kadar, Doğu Akdeniz’in bilinen ilk uygarlıklarından günümüze uzanan gelenekler zincirinde nasıl önemli bir halka olduğunu da gözler önüne seriyor. Öte yandan, Kapalıçarşı’nın alışveriş merkezi niteliğinin yanı sıra tasarım, ürün geliştirme ve finansman merkezi olarak taşıdığı niteliklerin de farkına varılmasını sağlıyor. Özgün belgeler, gravürler, fotoğraflar, planlar, çizimler eşliğinde, kuruluşundan günümüze –üstelik günümüz esnaflarının kaygıları, fikirleri ve gelecek tasarılarının da– izini sürerek…

Prof. Dr. Kenan Mortan (1951), İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisans ve doktora eğitimini tamamlayarak öğretim üyesi oldu. Basın sektöründe muhabir ve yazar olarak çalıştı.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için 40 ilde seminerler verdi. Massachusetts Institute of Technology’de konuk öğretim üyesi olarak bölge planlama konusunda çalıştı. Bir düzineyi aşkın kitap ile bilimsel makaleler ve gazete yazıları kaleme aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim üyesidir.

Prof. Önder Küçükerman (1939), Trabzon’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi. 1971’de Akademi’ye bağlı Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’nda ilk Endüstri Tasarımı bölümünü kurdu, 1971-2005 arasında bölüm başkanlığı yaptı. Akademi’nin 1982’de Mimar Sinan Üniversitesi olarak örgütlenmesinden sonra iki dönem Mimarlık Fakültesi dekanlığı yaptı. Üniversitelerle büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarının işbirliğine önem verdi ve bu konuda öncü çalışmalar yürüttü. 60’ı aşkın kitap, çok sayıda bilimsel ve sanatsal makale yazdı, belgesel filmler yaptı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim üyesi, Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi dekanı ve Endüstri Tasarımı Bölümü başkanıdır.

Yılı
: 2010
ISBN
: 9789944889193
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 382

İktisat Tarihi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Kenan Mortan Diğer KitaplarıKenan Mortan Kitapları