350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Doğa ve İktidar

Doğa ve İktidar
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Doğa ve İktidar

Bir Çevre Tarihi

İnsanlığın çevre sorunlarıyla mücadelesinin tarihi, sanıldığı gibi yeni değil, binlerce yıllıktır ve insani pratiklerin çevre açısından sürdürülebilir olup olmaması tarihi şekillendiren en temel unsurlardan biridir. Değişen insan-doğa ilişkisini dünya tarihini anlama çabasında merkeze koyan bu kitap, kapsamlı bir dünya çevre tarihidir; ekolojik krizlere insanların nasıl cevap vermeye çalıştıklarını, bunların devlet iktidarı ve maddi menfaatlerle ilgili meselelere nasıl bağlandığını ele almaktadır.
Türkçede önemli bir açığı kapatacağını umut ettiğimiz bu seçkin tarih çalışması 2009 yılında World History Association ödülüne layık görülmüştür.
Joachim Radkau, (d.1943) Almanya Bielefeld Üniversitesi’nde tarih profesörüdür. Max Weber ve Thomas Mann üzerine biyografi çalışmaları da olan Radkau’nun diğer önemli eserlerinden bazıları şunlardır: Technik in Deutschland. Vom 18. Jahrhundert bis zur Gegenwart (1989), Das Zeitalter der Nervosität. Deutschland zwischen
Bismarck und Hitler (1998)

İÇİNDEKİLER

Almanca Baskıya Önsöz

İngilizce Baskıya Önsöz

Türkçe Baskıya Önsöz

I

Çevre Tarihi Üstüne Düşünüş

II

Geçim Ekolojisi ve Örtük Bilgi:

İnsanlar İle Doğanın Kadim Simbiyozu

III

Su, Ormanlar ve İktidar

IV

Çevre Tarihinde Bir Dönüm Noktası Olarak Sömürgecilik

V

Doğanın Sınırlarında

VI

Küreselleşme Labirent,nde

Epilog: Çevre Tarihinin Siyasette Gerekçe Olarak Kullanılışı

Notlar

Dizin

Çevre tarihi, her ne kadar çevre hareketinden filizlenmiş olsa da, tarih ve doğayı bütünleştirme rüyası tarihçileri çok uzun zamandır, ta Herodotos’tan beri cecp ediyordu. Tarih fikri, daha ortaya çıktığında bile, kültür ile doğa arasında bir ilintiyi içeriyordu: Tarih yazmak, bir kültürü gelişmesi sırasında kavramak anlamına geliyordu, doğadaki büyüme ve çürüme süreçlerinin sahneye çıkışı da tam bu noktada idi. Reinhart Koselleck, 19. yüzyıl tarih yazımında “biyolojik doğalcılığın daha o dönemde çok yaygın olduğunu” gözlemişti. Tarih ve doğanın yeniden birleştirilmesi fikri, antik zamanlardan bu yana, tarih yazımında var olan derin bir akışa erişim sağlar.

Bununla birlikte, tarih yazımının doğa ile ilintisinin üstünde, geçmişin ağır yükü bulunur. Toplumlara ve kültürlere atfedilen doğal, organik unsur çoğunlukla günümüz ideolojilerinin bir ürünüydü…

Çevirmen
Orijinal Adı
: Natur und Macht eine Weltgeschichte der Umwelt
Yılı
: 2017
ISBN
: 9786052952412
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 724

Ekoloji Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Joachim Radkau Diğer Kitapları    Joachim Radkau Kitapları