Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Dünyanın Durumu 2010 – Kültürleri Dönüştürmek / Tüketicilikten Sürdürülebilirliğe

Bütün insanlar Amerikalılar kadar tüketse, dünyanın kaynaklarının kaldırabileceği insan sayısı en fazla 1,4 milyar. Herkes o kadar tüketmiyor ama yine de şu anki nüfus ve tüketim durumu göz önüne alındığında ortaya çıkan çarpıcı bir olgu var: İnsanoğlu,  dünyanın kaynaklarının yüzde 30 fazlasını kullanıyor.

Üstelik bu oran giderek artıyor çünkü günümüzde geçerli olan egemenliğini giderek artıran kültürel paradigma, tüketicilik: Hemen bütün ülkelerin ve tek tek insanların en büyük özlemi Amerikalılar kadar tüketmek. Günümüzün zihniyeti ve küresel ekonomik düzen, insanları buna yönlendiriyor. Ülkelerin esenlik düzeyi bile üretim, dolayısıyla tüketim rakamlarıyla ilgili bir ölçüt olan “gayrisafi milli hasıla” ile ölçülüyor.

Oysa dünyanın, insanları besleyip barındıramayacak ölçüde tükeneceği günlere hızla yaklaşıyoruz. İnsanoğlu tüketiciliğin ve tüketim kültürünün etkisinden sıyrılıp dünyaya dost bir yaşam biçimi geliştirmedikçe bu felaketi sadece geciktirebilir, önleyemez.

İnsanlık, ancak sürdürülebilirlik odaklı bir kültüre yönlenirse, yani ülkelerin esenlik düzeyi “gayrisafi milli hasıla” yerine “gayrisafi milli mutluluk” ölçütüyle ölçülmeye başlarsa bu felaketi engelleyebilir, hatta dünyanın kendini onarmasına bile katkıda bulunabilir.

Tanınmış çevre kuruluşu Worldwatch Enstitüsü’nün 2010 yılı için hazırladığı Dünyanın Durumu başlıklı rapordan oluşan bu kitap, insanlığın kültürüne yön veren kurumlar (eğitim, medya, iş dünyası, devlet, gelenekler ve toplumsal hareketler) üzerine yoğunlaşarak tüketim zihniyetinden sürdürülebilirlik zihniyetine nasıl geçilebileceğini anlatıyor.

Çevirmen : Dost Körpe
Yılı : 2010
ISBN : 9789944889148
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 380


"Kolektif" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Tukendi Dünyanın Durumu 2017

Dünyanın Durumu 2017

Kolektif
Etiket Fiyatı : 34.00 TL

25.50 TL

Tukendi Dünyanın Durumu 2016

Dünyanın Durumu 2016

Kolektif
Etiket Fiyatı : 28.00 TL

21.00 TL

Genç Öykücünün Rehberi

Genç Öykücünün Rehberi

Kolektif
Etiket Fiyatı : 40.00 TL

30.00 TL

Tukendi Harika Taşıtlar Çıkartmalı Eğlence

Harika Taşıtlar Çıkartmalı Eğlence

Kolektif
Etiket Fiyatı : 27.00 TL

20.25 TL

Tukendi Mega Dinozorlar Çıkartmalı Eğlence

Mega Dinozorlar Çıkartmalı Eğlence

Kolektif
Etiket Fiyatı : 27.00 TL

20.25 TL

Tukendi Pamuk Prenses – İlk Öyküler

Pamuk Prenses – İlk Öyküler

Kolektif
Etiket Fiyatı : 22.00 TL

16.50 TL

Çıkartmalarla Saati Öğrenelim

Çıkartmalarla Saati Öğrenelim

Kolektif
Etiket Fiyatı : 22.00 TL

16.50 TL

Çıkartmalarla Zamanı Öğrenelim

Çıkartmalarla Zamanı Öğrenelim

Kolektif
Etiket Fiyatı : 22.00 TL

16.50 TL