Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

“Biz şu anda İnsan Çağı’nda yaşıyoruz, bu çağda yaşamın geleceğini değiştiren temel güç insandır. Artık doğayı insanın etkisinden kurtarmaya çalışmak için çok geç. Dünyadaki bütün boru hatlarını, fabrika bacalarını tıkasak, bütün yangınları söndürüp gezegenin sera gazı salım kaynaklarını kurutsak bile dünya önümüzdeki on yıllar boyunca ısınmaya, okyanuslar belki yüzyıllar boyunca yükselmeye devam edecek. İklimin ve çevrenin geçireceği büyük değişikliklere uyum göstermeye odaklanmamız ve bu arada da daha fazla değişikliğe sebep olmamak için de var gücümüzle çalışmamız gerek. Gezegende sebep olduğumuz değişikliklere gem vurmayı başaramazsak sonunda gezegenin kendisi bizim bütün uyum çabalarımızı aşan bir noktaya gelecek.

Bu spekülasyonlar size kötümser görünebilir ama ne kötümserliğin yaratacağı korku ne de iyimser kalmak için gereken güçlü kararlılık, bu öngörüleri olduğundan hafif göstermek için bahane olamaz. Mevcut koşullar altında kötümserlik ve iyimserlik aynı oranda dikkat dağıtıcı olabilir. Gerçekçilik, birbirimize ve doğaya kesin bağlılık ve daha fazla zaman kaybetmeme kararlılığı… İşte ihtiyacımız olan, budur. Elinizi taşın altına koyup dünyanın yaşamı sürdürmesini sağlamak varken geleceğinizi belirlemek için içinizden ne geldiğine bakmanın pek de bir anlamı yok. 81 yaşında bir çevre düşünürünün bilgeliğiyle, ‘Umudunuzu korumanız gerektiği hissi sizi yiyip bitirebilir’ diyor Joanna Macy. ‘Sadece orada olun… Umutlu muyum, umutsuz mu, iyimser miyim yoksa kötümser mi; kime ne? Önemli olan ortadan kaybolmamanız, burada olmanız, bu dünyayı her zamankinden çok sevecek kapasitenizin olması. Aksi halde dünya iyileşmeyecek’”.

Robert Engelman

Dünyanın Durumu Serisi’nin bu son yayınında “sürdürülebilirlik hâlâ mümkün mü?” sorusu soruluyor ve önemli düşünür ve uzmanlar bu soruya verdikleri yanıtları paylaşıyor. Kitapta, gerçek sürdürülebilirliğe ulaşma beklentilerine dair veriler neler söylüyor, gerçek sürdürülebilirliğe doğru ilerleyebilmek için şu anda neler yapmamız gerekiyor, bunları yapmadığımız takdirde bizi neler bekliyor soruları dünyadan örneklerle ele alınıyor.

Çevirmen : Çağrı Ekiz, Cana Ulutaş Ekiz
Orijinal Adı : State of the World 2013 - Is Sustainability Still Possible?
Yılı : 2014
ISBN : 9786053320869
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 607


"Kolektif" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Tukendi Dünyanın Durumu 2017

Dünyanın Durumu 2017

Kolektif
Etiket Fiyatı : 34.00 TL

25.50 TL

Tukendi Dünyanın Durumu 2016

Dünyanın Durumu 2016

Kolektif
Etiket Fiyatı : 28.00 TL

21.00 TL

Genç Öykücünün Rehberi

Genç Öykücünün Rehberi

Kolektif
Etiket Fiyatı : 40.00 TL

30.00 TL

Tukendi Harika Taşıtlar Çıkartmalı Eğlence

Harika Taşıtlar Çıkartmalı Eğlence

Kolektif
Etiket Fiyatı : 27.00 TL

20.25 TL

Tukendi Mega Dinozorlar Çıkartmalı Eğlence

Mega Dinozorlar Çıkartmalı Eğlence

Kolektif
Etiket Fiyatı : 27.00 TL

20.25 TL

Tukendi Pamuk Prenses – İlk Öyküler

Pamuk Prenses – İlk Öyküler

Kolektif
Etiket Fiyatı : 22.00 TL

16.50 TL

Çıkartmalarla Saati Öğrenelim

Çıkartmalarla Saati Öğrenelim

Kolektif
Etiket Fiyatı : 22.00 TL

16.50 TL

Çıkartmalarla Zamanı Öğrenelim

Çıkartmalarla Zamanı Öğrenelim

Kolektif
Etiket Fiyatı : 22.00 TL

16.50 TL