350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Düşkün Derviş

Düşkün Derviş

Etiket Fiyatı : 42.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

31.50  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Düşkün Derviş

Düşkün Derviş

Aleksandros Papadiamantis’in altı öyküsünden oluşan Düşkün Derviş seçkisi, yazarın edebi serüvenini yansıtmanın yanında, izleyen yıllarda Ege-Akdeniz havzasındaki edebi, kültürel arayışlara temel oluşturacak motifler barındırmaktadır. Doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği adalardaki yoksul halkın yaşantısı, âdetleri, gündelik karşılaşmaları ve gerilimleri Papadiamantis’in alabildiğine yalın, neredeyse masalsı dilinde yansımasını bulur. Meçhul bir yoksul Müslüman, intikam ile kabulleniş arasında salınan denizci delikanlı, istemeyerek gelin geldiği evden kaçmaya çalışan genç kadın ve tefeciler, balıkçılar, kahvehaneciler Papadiamantis’in öykülerinde ortak bir hümanizmin yapı taşlarını oluşturur.

ALEKSANDROS PAPADIAMANTIS (1851-1911): Yunanistan’ın Skiathos Adası’nda yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğan Papadiamantis öğrenim ve yazarlık yaşamı boyunca peşini bırakmayan
zorluklara karşın Yunanistan’ın önde gelen öykücülerinden biri oldu. Büyük Yunan şairi Yorgo Seferis’e göre o, “çağdaş Yunan Edebiyatı’nın en büyük düzyası ustası” idi. Papadiamantis, on dokuzuncu yüzyıl sonu Doğu Akdeniz kültür dünyasını yansıtan biçimde, Yunanistan taşrası yanında Atina ve İstanbul gibi merkezlerden de beslenmiş, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sından Mark Twain’in Bir Milyonluk Banknot’una kadar dünya edebiyatının onlarca başyapıtını Yunancaya ilk o çevirmiştir. Pek çok yapıtının yanı sıra yazarın roman ve novellalarından bazıları şunlardır:
Muhacir Kadın (1879), Ulusların Tacirleri (1882), Çingene Kızı (1884); Hristos Milionis (1885), Karantina Gardiyanı (1893), Katil Kadın (1903), Gülrengi Sahiller (1908)

*Sıla Özlemi *Başak Toplayıcı *Aşk ve Yiğitlik *Düşkün Derviş *Hisar’daki Hz. İsa Kilisesi’nde *Dalgalarda Düş Kurmak

Çevirmen
Orijinal Adı
: O Ksepesmenos Dervisis
Kağıt Bilgisi
: 3. Hamur
Yılı
: 2022
ISBN
: 9786254058271
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 120

Modern Klasikler Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Aleksandros Papadiamantis Diğer KitaplarıAleksandros Papadiamantis Kitapları