Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Erozyon Dede “Hayrettin Karaca Kitabı”

Tutkulu bir mücadele adamı o… Siyah saçlı dönemlerinde iki büyük tutkusu vardı: Yurtdışına sanayi ürünleri ihraç etmek ve ülkesini kırmızı kazaklarla donatmak. Saçının pamuk dede kıvamında ağardığı günlerde ise, yine büyük tutkuları var: Ülkesini verimli bir toprak tabakasıyla, yeşil bir örtüyle donatmak; bu topraklarda yeni bir tüketim ahlakının yeşerdiğine tanık olmak; Atatürkçü kuşaklar yetiştirmek ve çocukluğundaki gibi, “olanın olmayana borcunun bulunduğu” bir paylaşım düzeni görmek. Bunun içindir böylesi uğraşması.

Umudunu, Rize’nin Çamlıhemşin yaylalarında kendisine “Erozyon Dede” ismi veren çocuktan ve memleketine olan güveninden alıyor:

“Dünyadaki yeni paylaşma düzeninin temeli Anadolu’dan çıkacak. Niçin Atatürk İstanbul’a Kurtuluş Savaşı’ndan bilmem kaç sene sonra geldi, hep Anadolu’yu gezdi? Oradan aldı gücünü. Dünya kurtuluş hareketi veya paylaşma düzeni Anadolu’dan yayılacaktır dünyaya. Ben bir Anadolu bireyi olarak buna gönülden inanıyorum.”

Yılı : 2008
ISBN : 9789944882972
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 488


"Şengül Kılıç Hristidis" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.