400 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
400 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Gılgamış Hikâyeleri

Gılgamış Hikâyeleri

Etiket Fiyatı : 74.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

48.10  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Gılgamış Hikâyeleri

Gılgamış Hikâyeleri ; Üç büyük Sümer kralını konu alan destan ve hikâyeler III. Ur döneminde yazıya geçirilmiştir. Enmerkar ve Lugalbanda’nın destan ve hikâyeleri Sümer Kral Destanları, Enmerkar – Lugalbanda başlığıyla Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’nde okurla buluşmuştu. Gılgamış Hikâyeleri  ise çeşitli metinlerde “tanrı” olarak anılan üçüncü büyük Sümer kralının hikâyelerini içeriyor. Bu hikâyeler  Gılgamış Destanı teşekkül etmeden önce yazıya geçirilmiş, yer yer ona kaynaklık eden kısa Gılgamış Hikâyeleri nden oluşmaktadır. Sümerce aktarılmış “Gılgamış ile Agga” “Gılgamış ile Enkidu ve Öte Dünya”, “Gılgamış ile Huwawa”, “Gılgamış ile Gök Boğası”, “Gılgamış’ın Ölümü” ile Bâbilce yazıya geçirilmiş “Gılgamış’ın Mektubu”nun tam metinleri ilk kez özgün dilinden çevirilerle Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’nde.

Selim F. Adalı: Sydney Üniversitesi’nde Klasik ve Eski Çağ öğrenimi görmüştür. Mezopotamya edebiyatı, dini  metinler ve Asur İmparatorluğu hakkında bilimsel çalışmalar yürütmekte; Bâbilce, Sümerce, Hititçe, Eski İbranice ve Eski Yunanca dersleri vermektedir. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Ali T. Görgü: Ankara Üniversitesi DTCF Dilbilim Bölümü’nden mezun oldu. Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi alanında yüksek lisans yaptı. Avusturya devletinin bursuyla araştırmalarını bir süre Avusturya’da sürdürdü. Bazı dergilerde öyküleri, incelemeleri yayımlandı. Bilkent Üniversitesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Sunuş

Gılgamış Destenı tarihteki ilk tam teşekküllü destan kabul edilir (Bottèro 2005; Maden 2015), modern kültürel bellekteki yeri İlyada, Odysseia veya Mahabharata’yla karşılaştırılabilecek güçtedir. Elinizdeki kitap ise, meşhur Gılgamış Destanı var olmadan önce Mezopotamya’da yaygın olan birbirinden farklı, kısa Sümerce metinlerle aktarılmış Gılgamış hikâyelerinden oluşmaktadır.

Selim F. Adalı-Ali T. Görgü

Çevirmen
Yılı
: 2019
ISBN
: 9786052957899
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 152

Hasan Âli Yücel Klasikleri Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Gılgamış Hikâyeleri Diğer KitaplarıGılgamış Hikâyeleri Kitapları