350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Güle Güle – Seslerin Sessizliği

Güle Güle – Seslerin Sessizliği

Etiket Fiyatı : 70.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

52.50  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Güle Güle – Seslerin Sessizliği

Güle Güle – Seslerin Sessizliği

Yeşilin içindeki yeşilleri göreceksin

Mavinin içindeki mavileri

Seslerin içindeki sessizliği

Artık beyninin gerisinden konuşacaksın

Soğancığından o sağır ama konuşkan

Beethoven’in kulaklarından

O sadelikte bir kallâvi kahve

Her yerin ağrıyacak sen ağaracaksın

Denizin ortasından yükselen bulutlarla Bir dolunayleyin

Bir ayağın gökte

Bir ayağın dal uçlarında

Yeni bir meyva olgunlaşıyor olgunlaşmış

Düşecek dalından ölümsüz ölüm

İçindekiler

*Güle Güle *Övgü *İmana Geldim *Sadece Gerçeği Söyleyeceğim *Giderayak *Gelegiz von Marienbad *Masret *Negocu *Üç Nal Lokantasından *İkinci Salkım Söğüt *II.Perde *Şekvâ *Âşık Ölmez *Kaanuna Karşı *Burhan İçin *Baharat Yolu *W.B. Yeats’dan Bizans’a Yelken…*Yolda *Persona *Bir Daha Sefere *Tuhaflık *Mezmur *Rahmaninof Çalarken *Yılmaz Güney Doğuya *Kontıra Reklâm *Salihli’nin Kurşunlu’sunda Sabaha Karşı *Şimdii!..*Aslın Astarı *İlahiyât *Damga *Yazma-Okuma *Kokusal *Bay-Kay *İtiraf *Dörtlük *Nedenle Sonuç *Doğaçlamalar (Erdal Alova ile) *Atak *Heyheyli *Baştan Kara *Rubaî *Emil Galip Sandalcı’ya Saygı *Bahariye *Mehmet Akif Üzre *Gusman’ın Kabahati Nefes Almasıdır *Fikret’ten Tevkif *Yavuzer’in Cenazesine Giderken *Alem *İlâhi Komedi-II *Haykay *Prova *Musa Beğ için *Kurtuluş Savaşı *Sosyalist Uçurtma *Yunus’a İlahi *Ormancasına *Caz Şarkısı *İtiraf *Şarkı *Sır *Bir Çeviri Denemesi *Folklor Şiire Yarardır *Seslerin Sessizliği

Can Yücel (1926-1999) İstanbul’da doğdu. Annesi Refika Hanım ve babası Köy Enstitülerinin kurucusu, Milli Eğitim Bakanımız Hasan Âli Yücel’dir. Şişli Terakki ve Ankara Atatürk Lisesi’nde okudu. Ankara’da Nurullah Ataç ve Cevdet Kudret öğretmenleri, Erdal İnönü ve Gazi Yaşargil sınıf arkadaşlarıydı. Cambridge ve Ankara Üniversitesi’nde İngilizce, Latince ve Yunanca eğitimi aldı. Çeşitli elçiliklerde çevirmenlik, Londra’da BBC’nin Türkçe bölümünde spikerlik yaptı. 1958’de Türkiye’ye döndükten sonra bağımsız çevirmen ve şair olarak yaşamını İstanbul’da sürdürdü.
1956 yılında ressam Güler Yücel’le evlendi. Bu evlilikten bir oğlu (Yeni Hasan) ve iki kızı (Güzel ve Su) dünyaya geldi. Şiire üniversite yıllarında başladı. Yenilikler, Beraber, Seçilmiş Hikâyeler, Dost, Sosyal Adalet, Ant ve Papirüs’te şiir ve yazıları yayımlandı. 1965’ten sonra siyasal konulara yoğunlaştı. 12 Mart 1971 döneminde Che Guevara ve Mao’dan yaptığı çeviriler gerekçe gösterilerek on beş yıl hapse mahkûm oldu. 1974’teki genel afla özgürlüğüne kavuştu. Aynı yıl, cezaevindeyken yazdığı Bir Siyasinin Şiirleri yayımlandı. 12 Eylül 1980 sonrasında müstehcen olduğu iddiasıyla Rengâhenk kitabı toplatıldı. Yalın dili ve çok çeşitli buluşlarıyla özgün bir söyleyiş yarattı. Bu benzersizlikle dünya şairlerinden seçtiği şiirleri ve Shakespeare, Gorki, O. Wilde, T. Williams vd. yazarların oyunlarını Türkçe söyledi. Son yıllarını Datça’da geçirdi, Leman ve Öküz dergilerinde yazıları/şiirleri yayımlandı. Şairin bütün şiir ve çevirilerine Modern Türk Edebiyatı Klasikleri Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.

Kağıt Bilgisi
: 3. Hamur
Yılı
: 2022
ISBN
: 9786254058493
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 136

Modern Türk Edebiyatı Klasikleri Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Can Yücel Diğer KitaplarıCan Yücel Kitapları