Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Gulliver’in Gezileri – Kısaltılmış Metin

Doktor Gulliver dürüst, kendi hâlinde bir adamdır ve ailesiyle sakin bir yaşam sürmekten başka bir isteği yoktur. Ancak geçim şartlarının zorluğu, onu gemilerde çalışmaya yöneltir. Gulliver denizaşırı seferler yapan gemilerde doktorluk yaparak dünyayı dolaşır. Günün birinde korkunç bir fırtına gemisini batırır; Gulliver de kendini, her şeyin minicik olduğu tuhaf bir ülkede bulur. Lilliput adındaki bu ülkenin yerlileri bir dev olduğunu düşünerek onu esir alırlar. Bu ülkeden canını zor kurtaran Gulliver’in ikinci gezisi ise daha tuhaf bir yere, devler ülkesine olacaktır.
Edebiyat tarihinin en ilginç maceralarını sayarsak, Gulliver’in Gezileri ilk sıralarda yer alacaktır. Her sayfasında bizi şaşırtan, ne kadar tuhaf olursa olsun gerçeklik duygumuzu zedelemeyen bu eser, yüzyıllar sonra bile yeni yazılmış gibi heyecan vericidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim 100 Temel Eser listesinde yer alan bu kitapta Gulliver’in I. ve II. seyahatleri yer almaktadır.

 

Jonathan Swift

1667-1745

Swift’in eserleri, özellikle Gulliver’in Gezileri, hayatı ile yakından ilgilidir. Onun için hayatınınçeşitli evrelerini incelemek, ne gibi etkiler altında kaldığını, bunların, huyu ve hayat görüşü üzerinde ne gibi etkileri olduğunu belirtmek gerektir.

Swift, İngiliz kökünden olmakla beraber İrlanda’da, Dublin’de doğmuştur (30 Kasım 1667). “İrlanda’da doğmuş olmam benim için büyük bir felaket olmuştur; bu, bana, kaderin oynadığı kötü bir oyundur,” der. Gerçekten, o zamanlar, İngiltere ile İrlanda’nın münasebetleri eşit haklar üzerine kurulmuş olmadığı gibi, İngilizlere göre, İrlandalılar yarı medeni bir ulus, İrlanda ise idare edilmeye muhtaç bir ülkeydi.

Swift’in amaçladığı mevkilere ulaşamaması ne dereceye kadar İrlanda’da doğmuş olmasından ileri gelmiştir, pek belli değildir. Ama o, başarısızlıklarının sebepleri arasında bu olaya büyük yer vermiştir.

Babası, Swift doğmadan yedi ay önce ölmüş; çok dar geliri olan annesi de, çocuğunu amcasına bırakarak, İngiltere’ye akrabaları ile oturmaya gitmiştir. Böylece Swift çocukluğunu bir yetim gibi geçirmiştir. Hâli vakti yerinde ve çok iyi bir adam olan amcası onu İrlanda’nın en iyi okuluna göndermiş, sonra Dublim Üniversitesi’nde okutmuştur. Swift, üniversite programındaki derslerini ihmal etmiş ve bütün dikkatini tarih ve şiire vermiştir. Doğal olarak da, sınavlarda başarı kazanamamıştır. Birkaç mantıkçı hakkında sual soran mümeyyizlere: “Ben onları okumadan daha iyi muhakeme edebilirim,” cevabını vermiştir ki bu da  zorla ancak orta derece bir diploma almasına sebep olmuştur.

 

Çevirmen : Elif Dinçer
Orijinal Adı : Gulliver’s Travels I-II
Yılı : 2017
ISBN : 9786052950982
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 72


"Jonathan Swift" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Tukendi Gulliver’in Gezileri I – II

Gulliver’in Gezileri I – II

Jonathan Swift
Etiket Fiyatı : 4.00 TL

3.00 TL

Tukendi Alçakgönüllü Bir Öneri Ciltli

Alçakgönüllü Bir Öneri Ciltli

Jonathan Swift
Etiket Fiyatı : 16.00 TL

12.00 TL

Tukendi Alçakgönüllü Bir Öneri

Alçakgönüllü Bir Öneri

Jonathan Swift
Etiket Fiyatı : 10.00 TL

7.50 TL

Tukendi Gulliver’in Gezileri Ciltli

Gulliver’in Gezileri Ciltli

Jonathan Swift
Etiket Fiyatı : 23.00 TL

17.25 TL

Gulliver’in Gezileri

Gulliver’in Gezileri

Jonathan Swift
Etiket Fiyatı : 18.00 TL

13.50 TL