350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

İkinci Haçlı Seferi 1148

İkinci Haçlı Seferi 1148
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

İkinci Haçlı Seferi 1148

Osprey Askeri Tarih Dizisi -2

Tarihin en büyük savaşlarının ayrıntılı dökümleri, çarpışan kuvvetlerin komuta stratejileri, muharebe taktikleri, askerî harekâtların düğüm noktaları.

Urfa Kontluğu’nun düşüşü ve Zengîlerin yükselişi, Bizans İmparatorluğu’nun gücünü toparlayışı, İkinci Haçlı Seferi’nin vazedilişi, Kutsal Topraklar’a yürüyüş, Şam kuşatması fiyaskosu ve sonuçları.

İkinci Haçlı Seferi’nin başta gelen nedeni, Edessa (Urfa) şehrinin Müslümanlar tarafından geri alınmasıydı; bu olay, ilk kurulan Haçlı devletinin yıkılışını da simgeliyordu. Öte yandan, Ortadoğu’da kurulan Haçlı devletleri de gerilemeye başlamıştı. Bu koşullarda Clairvaux’lu Bernard’ın ateşli vaazlarıyla başlayan İkinci Haçlı Seferi’nin en stratejik hedefi Şam şehrini ele geçirmek oldu. Hıristiyan Batı Avrupa’da elli yıl önceki ilk seferin başarıları belleklerde henüz tazeydi ve askerî üstünlüğün yeniden sağlanacağından kimsenin kuşkusu yoktu. Ama Haçlılar Şam kuşatmasında tam bir bozguna uğradılar ve Haçlı Seferleri tarihinde bir dönüm noktası olan İkinci Haçlı Seferi Batılı kaynaklara “Şam felaketi” olarak geçti.

 

 

İÇİNDEKİLER

Giriş

Kronoloji

Hasım Komutanlar

Hıristiyan Komutanlar – İslam Komutanları

Hasım Ordular

Hıristiyan Kuvvetleri – İslam Kuvvetleri

Hasımların Planları

Hıristiyanların Planları – Müslümanların Planları

Sefer

Şam’ Varış – Kuşatmanın Kaldırılması

Seferin Neticeleri

Günümüzde Harp Meydanları

Kaynakça

Dizin

İkinci Haçlı Seferi’nin başta gelen nedeni, Edessa (Urfa) şehrinin Müslümanlar tarafından geri alınmasıydı; bu olay, ilk kurulan Haçlı devletinin yıkılışını simgeliyordu. Öte yandan, 1099’daki Birinci Haçlı Seferi sonucunda Ortadoğu’da kurulan Haçlı devletleri de halihazırda gerilemeye başlamıştı…

Çevirmen
Yılı
: 2011
ISBN
: 9786053602538
Genişlik
: 18,5
Yükseklik
: 24
Sayfa Sayısı
: 96

Osprey Askerî Tarih Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
    David Nicolle Diğer Kitapları    David Nicolle Kitapları