Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

İnsandan Kaçan

Molière [Jean-Baptiste Poquelin] (1622-1673): Clermont Koleji’nde Latin ve Yunan dili ve edebiyatı dersleri aldı. Hukuk öğrenimi yaptı, bir süre sonra barodan ayrıldı. Oyunlarında insan gerçekliğini hayranlık verici bir derinlikle sergiledi. Klasik Fransız komedyasının kurucusu kabul edilen Molière, tiyatroda trup yöneticisi ve oyuncu olarak da çalıştı. 1666 yılında Palais-Royal’de sahnelenen İnsandan Kaçan isimli oyun, Molière’in toplum ve birey arasındaki ilişkiyi en derinlikli şekilde işlediği oyunudur. Yazar, bu eserinde XIV. Louis dönemi Fransa’sında saray ile kent arasındaki ilişkileri işlerken, sarayın kıymet verdiği yalancı kibarlıkları, dalkavuklukları ve adalet düzenini acımasızca eleştirir. Cesaret, dürüstlük gibi erdemlere sahip, bir “insandan kaçan” olarak Alceste, bazı eleştirmenlerce tiyatro tarihinin en önemli karakterlerden biridir.

Bedrettin Tuncel (1910-1980): Hasan Âli Yücel’in kurduğu Tercüme Bürosu’nda üye olarak görev aldı. Ankara Üniversitesi DTCF’de Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Tiyatro Tarihi dersleri verdi. Uzun yıllar UNESCO Milli Komite Başkanlığı’nı yürüttü. Bir süre Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. Edebiyat ve tiyatro tarihi konusunda kitaplar yazdı, araştırma ve incelemeler yayımladı. Bedrettin Tuncel, Molière, Musset, Camus gibi pek çok önemli yazarın eserlerini Türkçeye kazandırdı.

Kitaptan;

Oyunun ortaya çıkışını, oyunun kaynaklarını inceleyenlerin günümüze gelinceye kadar vardıkları sonuçları şöyle özetleyebiliriz:

Moliére bu oyunu 1644 yılında yazmaya koyulmuştur. Birinci perdeyi yazmış, üstelik edebiyat dünyasının eleştiri alanında o yüzyılda en önemli kişisi Boileau’ya okumuştur. Tartuffe’un, 2 yıl öncesinden başlayarak yasaklanması, bu arada önceden hazırlayıp bir yana koyduğu “Kanaviçe”den yararlanarak düzyazıyla bir çırpıda Don Juan’ı yazıp bitirmesi, İnsandan Kaçan’ın tamamlanmasını geciktirmiştir…

Çevirmen : Bedrettin Tuncel
Orijinal Adı : Le Misanthrope
Yılı : 2013
ISBN : 9786053609810
Genişlik : 12,5
Yükseklik : 20,5
Sayfa Sayısı : 120


"Molière" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Tukendi Kibarlık Budalası – Ciltli

Kibarlık Budalası – Ciltli

Molière
Etiket Fiyatı : 25.00 TL

18.75 TL

Kibarlık Budalası

Kibarlık Budalası

Molière
Etiket Fiyatı : 12.00 TL

9.00 TL

Tukendi Hastalık Hastası Ciltli

Hastalık Hastası Ciltli

Molière
Etiket Fiyatı : 25.00 TL

18.75 TL

Hastalık Hastası

Hastalık Hastası

Molière
Etiket Fiyatı : 10.00 TL

7.50 TL

Tukendi İnsandan Kaçan Ciltli

İnsandan Kaçan Ciltli

Molière
Etiket Fiyatı : 21.00 TL

15.75 TL

Kadınlar Mektebi

Kadınlar Mektebi

Molière
Etiket Fiyatı : 10.00 TL

7.50 TL