350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

İstanbul’dan Montréal’e “Bir Göçmenin Hikâyesi”

İstanbul’dan Montréal’e “Bir Göçmenin Hikâyesi”
Tükendi Gelince Haber Verelim
Değerli okurlarımız, 14 Haziran saat 12:00’dan sonra verilen siparişler 20 Haziran’dan itibaren sırasıyla kargoya verilecektir.


Açıklama

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ertesinde İstanbul’un Moda semtinde bir Politis, yani İstanbullu Rum doğar. Adı Dimitri’dir. Hayat Moda’nın sunduğu tüm güzelliklerle kendi mutlu temposunda akıp gitmektedir. Ta ki 6-7 Eylül 1955’e kadar. O günlerde yaşananlar Dimitri’nin üç yıl sonra çok sevdiği Şehrinden ayrılmasına neden olacaktır:

İstanbul’u son görüşüm, 1958 yılı yazında buharlı bir geminin kıç güvertesinden oldu. On iki yaşındaydım ve Şehir, uzayıp giden köpük kurdelesinin diğer ucundaki ışıltılı bir serap gibi yavaş yavaş uzaklaşıyordu. Bütün anılar giderek bulanıklaşan, seçilmez hale gelen, bir gölgeye dönüşen ve nihayet tamamen gözden kaybolan minyatür görüntünün içerisinde yitip gitmişti. Sadece deniz ve gökyüzünün olduğu ufukta artık ne oynaşan görüntüleriyle bir şehir, ne annemle gezindiğimiz Moda rıhtımı, ne de Moda’ya dair herhangi bir şey bulunuyordu.

Göçmenlik zordur, her şeyiyle yeni bir hayat başlar. Yeni bir iş, yeni bir ev, yeni bir dil ve yeni bir iklim… Bu yeni hayatta Dimitri’nin Kanada’ya taşıdığı en önemli şey annesinden öğrendiği İstanbul Rum mutfağıdır. Hayatını film setlerinde birbirinden lezzetli yemekler hazırlayarak kazanır. Güveçler, salatalar, cacık, lakerda, imambayıldı ve daha niceleri sofralarını süsler. Ancak kalbinin bir köşesi hep İstanbul’dadır. Çocukluk aşkı ve aynı zamanda hayatının aşkı Leyla İstanbul’da kalmıştır…

Byron Ayanoğlu 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan ve 2003 Gourmand Cookbook En İyi Akdeniz Kitabı Ödülü alan İstiridye Üstü Girit kitabının yazarıdır. Ayanoğlu yeni kitabı İstanbul’dan Montréal’e – Bir Göçmenin Hikâyesi’nde yaşamöyküsünden motiflerle süslediği romanını okurlarla buluşturuyor.

Çevirmen
Orijinal Adı
: Istanbul to Montréal - The Story of An Immigrant
Yılı
: 2013
ISBN
: 9786053608295
Genişlik
: 13
Yükseklik
: 19,5
Sayfa Sayısı
: 376

Dünya Edebiyatı Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
    Byron Ayanoğlu Diğer Kitapları    Byron Ayanoğlu Kitapları