Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

İşte Öyle Hikâyeler – Kısaltılmış Metin

Leoparın oldum olası benekli olduğunu mu sanıyordunuz?

Devenin hörgücü nasıl oluştu?

Fillere o uzun hortumu kim verdi?

Peki ya gergedanın derisi neden öyle buruş buruş?

Orman Kitabı’nın yazarı Kipling, herkesin ısrarla merak ettiği bu soruların yanıtlarını araştırmış, bulmuş.

Sonra da eğlenceli maceraları seven çocuklar için hikâyeler şeklinde yazmış.

İşte o hikâyeler…

 

Rudyard Kipling

(1865-1936)

Hindistan’ın Bombay (günümüzde Mumbai) kentinde doğan Kipling, altı yaşına geldiği zaman, Hindistan’ın iklimini İngiliz çocuklarının sağlığına iyi gelmeyeceğini düşünen anne ve babası tarafından İngiltere’de yaşayan bir ailenin yanına gönderildi.

Küçük Kipling’in bu ailenin yanında geçirdiği altı yıl, bedensel ve zihinsel baskılarla doluydu. Sonunda gerçek anne ve babası onu bu eziyetli yaşamdan kurtarıp, Devon’daki bir yatılı okula gönderdi.

İlk öğrenimini İngiltere’de yaptıktan sonra Hindistan’a döndü. Lahor’da gazeteciliğe başlayıp, genç yaşta yazıları ile kendini kabul ettirdi. 1889’da İngiltere’ye dönüp Londra’ya yerleşti. İngiliz dilini ustalıkla kullanması, Hindistan’daki hayatı yazılarında konu alması, romantizmle realizmi birleştirmeyi başarması ona 1907 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandırdı. İki kez şövalyelik ödülüne layık görüldüğü hâlde kabul etmedi.

Kipling çocuklar için birçok kitap yazdı. Tüm yazılarında hayata ve insanlara duyduğu bağlılık ve hayranlığı hissettirmeyi bildi. Yarattığı karakterler ve öyküler sayesinde, insan yaşamının en derin öğelerini bir portre gibi betimlemeyi başardı.

“Ormanın Kitabı” ilk kez 1984 yılında yayınlandı. Bir yıl sonra da öykünün devamı geldi. Bu kitaplar Maugli tiplemesini ve maceralarını günümüze değin en güzel şekilde taşıyan örnekler olarak kabul edilir.

Yaşadığı devirde, doğunun eşsiz zenginliklerini, tabiatın güzelliklerini ve hayvanlar âlemini açık bir dille anlatmış; okuyucuyu büyük ustalıkla yazılarına bağlamıştır. Şiir ve romanlarının yanında zamanının en usta hikâyecisi olarak tanınmaktadır. Hayatını yazmakla geçiren İngiliz yazar, 1936 yılında Londra’da öldü.

İÇİNDEKİLER

BALİNA’NIN BOĞAZI NASIL OLUŞTU?

DEVE’NİN HÖRGÜCÜ NASIL OLUŞTU?

GERGEDAN’IN DERİSİ NASIL OLUŞTU?

LEOPAR’IN BENEKLERİ NASIL OLUŞTU?

ÇOCUK FİL

KENDİ BAŞINA YÜRÜYEN KEDİ

AYAĞINI YERE VURAN KELEBEK

Çevirmen : Begüm Kovulmaz
Hazırlayan : Begüm Kovulmaz
Orijinal Adı : Just So Stories
Yılı : 2017
ISBN : 9786053329930
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 96


"Rudyard Kipling" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Kim

Kim

Rudyard Kipling
Etiket Fiyatı : 5.00 TL

3.60 TL

Ormanın Kitabı Resimli Klasikler

Ormanın Kitabı Resimli Klasikler

Rudyard Kipling
Etiket Fiyatı : 26.00 TL

18.72 TL

Tukendi İşte Öyle Hikayeler

İşte Öyle Hikayeler

Rudyard Kipling
Etiket Fiyatı : 4.00 TL

2.88 TL