Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

İtalyan Şehir Cumhuriyetleri

Kırk yılı aşkın bir süredir kesintisiz basılarak pek çok dile çevrilen ve ortaçağ tarihi üzerine yazılan en başarılı eserlerden biri olan İtalyan Şehir Cumhuriyetleri, konuya kısa bir giriş yapmak isteyenlerin başucu kitabı niteliğindedir.

Yazarlar, Daniel Waley ve Trevor Dean, merkezi güçlerin baskılarına rağmen pek çok İtalyan şehrinin, 11. yüzyıldan itibaren siyasal bağımsızlıklarına nasıl kavuştuğunu ve tiranların çoğu şehirde hâkimiyeti ele geçirdiği 14. yüzyıla kadarki serüvenlerini anlatıyorlar. Döneme ait çok çeşitli belge ve edebi malzemeden yararlanarak, hem yurtseverlik ve vatanseverlik kavramlarını hem de komünleri birbirinden ayrı düşüren hizip kavgalarını irdeliyorlar. Şehir sakinlerinin toplumsal yaşam ve sanat üzerine bitmez tükenmez tartışmalarının, erken dönem Rönesans’a nasıl katkı sağladığını gösteriyorlar.

Özyönetimin erken ve son derece iyi kaydedilmiş deneysel örnekleri olan şehir komünleri gerek siyasal bilimlerle gerekse İtalyan tarihi, edebiyatı ve sanatıyla ilgilenen okur ve öğrencilere faydalı ve etkileyici bir okuma fırsatı sunuyor.

Daniel Waley, British Library’de el yazmalarından sorumlu olmadan önce, 1970 1972 yılları arasında London School of Economics’te tarih dersleri verdi. 1986’da emekli oldu.

Trevor Dean, Roehampton Üniversitesi’nde ortaçağ tarihi üzerine dersler vermektedir. Yeni kitapları arasında şunlar bulunmaktadır: Crime and Criminal Justice in Late Medieval Italy (2007), Crime in Medieval Europe (2001) ve The Towns of Italy in the later Middle Ages (2000).

Çevirmen : Hamit Çalışkan
Orijinal Adı : The Italian City - Republics
Yılı : 2014
ISBN : 9786053321613
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 277


"Daniel Waley" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.