Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

1998’in başlarında bir edebiyat şenliğine katılmak üzere Batı Avustralya’da bulunan Perth’e gittim, yapılan organizasyona göre Karratha’ya uğrayacak ve o yıl ilk kez düzenlenen, “edebi meselelerin tartışıldığı” bir akşam yemeğine katılacaktım. Karratha epeyce kuzeyde kalan bir madenci şehri. Oraya giderken yol boyunca seyrettiğim manzara çok olağandışıydı; uçsuz bucaksız çalılıkların arasından yükselen koyu kırmızı toprak yığınları ve kayalar. Herhalde Mars’ta yolculuk yapsam, camdan dışarı bakınca aynı şeyleri hissederdim. Çevreyi keşfe çıktığımda, Dampier kasabasının biraz dışında Kırmızı Köpek’in bronz heykeline rastladım. Heykeli görür görmez, bu harika köpek hakkında daha fazla şey öğrenmem gerektiğini hissettim. Birkaç ay sonra Batı Avustralya’ya geri döndüm ve iki hafta boyunca Kırmızı Köpek hakkında hikayeler topladım, onun gittiği yerleri ziyaret ettim ve yolculuğum sırasında duyduğum her şeyi kağıda geçirdim. Bir köpeği meşhur etmek için hikayeler yazdığımın sevgili kedimin kulağına gitmeyeceğini umuyorum.
– Louis de Bernières

Louis de Bernières: 1954 yılında Londra’da dünyaya geldi ve yüksek öğrenimini Manchester Üniversitesi’nde tamamladı. Kısa süre Britanya Ordusu’nda hizmet  verdikten sonra Güney Amerika’ya giderek Kolombiya’da öğretmenlik, sığırtmaçlık, bahçıvanlık ve araba tamirciliği gibi işlerle uğraştı. İlk romanı olan Don Emmanuel’in Alt Tarafları, ona 1991 Commonwealth Writers “En İyi İlk Kitap” Ödülü’nü kazandırdı. Senor Vivo and the Lord of Coca ve  The Troublesome Offspring of Don Guzman ile Latin Amerika Üçlemesi’ni tamamlayan Bernières’in 1995’te yayımlanan ve yakın zamanda filme alınan Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini, birçok ödüle değer görülmesinin yanı sıra, Avrupa ve Amerika’da adeta bir fenomen haline geldi. Son romanı Kanatsız Kuşlar’la aynı çizgiyi sürdüren Bernières bugün İngilizce konuşan dünyanın en gözde yazarlarından biridir.

Çevirmen : Bülent O. Doğan
Yılı : 2002
ISBN : 9789754583915
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 124


"Louis de Bernières" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.