Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Mālavikā ve Agnimitra Ciltli

Kālidāsa: MS 4. yüzyılda yaşadığı düşünülen Kālidāsa, klasik Hint edebiyatının en önemli şair ve yazarları arasında yer alır. Hindistan’ın altın çağı olarak bilinen Gupta döneminde yaşamıştır. Hayatı hakkındaki bilgiler anlatılan efsanelere dayanmaktadır. Üçü dram, dördü şiir olmak üzere yedi eseri vardır. Eserlerinin konularını tarih, mitoloji ve dinden almıştır. Mālavikā ve Agnimitra’nın konusu özgün olmakla birlikte oyunda tarihten alınmış gerçek kişiler de yer alır. Bir aşk hikâyesi olan Mālavikā ve Agnimitra muhtemelen yazarın gençlik dönemine ait bir çalışmadır.

H. Derya Can (1967): Ankara Üniversitesi DTCF Hindoloji Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans ve doktora yaptı. 1995 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bursu alarak 10 ay süreyle Hindistan’a gitti. 2000 yılında Hindistan’da Delhi Sanskrit Üniversitesi, Sahitya Akademisi, Allahabad Üniversitesi’nde incelemeler yaptı. Sanskrit grameri ve Devanagari alfabesiyle ilgili basılmış eserleri vardır. 1992’de araştırma görevlisi olarak başladığı görevine 2009’dan beri doçent olarak devam etmektedir.

Çevirmen : H. Derya Can
Orijinal Adı : Mālavikāgnimitram
Yılı : 2013
ISBN : 9786053607816
Genişlik : 13
Yükseklik : 21,5
Sayfa Sayısı : 120


"Kālidāsa" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Mālavikā ve Agnimitra

Mālavikā ve Agnimitra

Kālidāsa
Etiket Fiyatı : 10.00 TL

7.50 TL