Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Mavi Yolculuk

“Mavi yolculuğu anlatmak zordur, mavi yolculuğu yaşamak gerek.”

Tam yirmi yıldır, onar, on beşer kişilik gruplarla, dünyanın birçok ülkelerinden gelme genç yaşlı insanlarla mavi yolculuk yaparız.

Aramızda sanatçılar, yazarlar, öğretmenler, her meslekten insan bulunur. Birçoğu öğrenci ya da çocuktur, ama nereden gelmiş olurlarsa olsunlar, çevreleri, yaşları ne olursa olsun, hepsi iki üç hafta süren mavi yolculuk dönüşünde başka bir insan olarak çıkarlar karaya. Gözleri güzellikle, gövdeleri sağlıkla, ruhları mutlulukla dolmuştur (1962).”

On yedi mavi yolcu Macera adlı gemiyle Ege kıyılarını keşfe çıkar. Kaptan dümene geçer, demir alınır. Gözlerinin önündeki mutluluk denizinde doğaya ve insana karışırlar. Kimler yoktur ki yolcular arasında? Mavi yolculuğun kurucusu Halikarnas Balıkçısı, isim babası Sabahattin Eyüboğlu ve niceleri…

Ege ve Akdeniz kıyılarında yapılan bu yolculuğun sonunda o yörelerin sonsuz zenginliklerini, tarihini, antik  kentlerini, anıtlarını yazılarıyla, resimleriyle tanıtırlar. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun fırçasında yeniden hayat bulur, Halikarnas Balıkçısı’nın öykülerinde, romanlarında yücelir bu mavi gezegen.
Azra Erhat, Mavi Yolculuk kitabıyla kendilerinden sonraki mavi yolculara kılavuzluk ederek, turizmin insanı  yabancılaştırdığı bu yerlere, farklı bir bakış açısı sunmaktadır.

Yılı : 2018
ISBN : 9786052955109
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 312


"Azra Erhat" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Mavi Anadolu

Mavi Anadolu

Azra Erhat
Etiket Fiyatı : 18.00 TL

13.50 TL