Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Milli Mücadele Dönemi Türk-Sovyet İlişkilerinde Mustafa Kemal (1920-1921)

Yaşamının son yıllarını, babası Ali Fethi Okyar’ın hayatı ve cumhuriyetin erken döneminin aydınlatılması ile ilgili çalışmalarla geçirmiş olan Osman Okyar Atatürk, Okyar ve Çok Partili Türkiye kitabının ardından, Mustafa Kemal’in dehasını askeri, siyasi ve diplomatik yönlerden ele aldığı bir kitap üzerinde çalışmaya başlamıştı. Türk-Sovyet  İlişkilerinde Mustafa Kemal, yirminci yüzyılın başında gerçekleşen Türk Kurtuluş Savaşı mucizesinin örtülü kalmış bir yanını ele almaktadır.
1920-1921 döneminde Ankara ile Sovyetler Birliği münasebetleri nasıldı; Mustafa Kemal, Sovyetler’i kendi yanına nasıl çekti ve onlardan hangi şartlar altında yardım temin edildi? Bu ve benzeri soruların cevap bulduğu bu çalışma, Türk-Sovyet ilişkilerini ve yakın tarihimizi anlamak için okunması gereken bir kaynak.
Osman Okyar (1917-2002) Galatasaray Lisesi’nin ardından Cambridge Üniversitesi’nde iktisat öğrenimi göndü. İngiliz iktisatçı Keynes’in öğrencisi oldu. “Keynes Teorisi’nin Neo-klasik Teoriyle Karşılaştırılması” adlı çalışmasıyla doktora derecesi aldı. 1964’te profesör oldu. Çeşitli gazete ve dergilerde iktisat, tarih ve siyaset konularında yazılar yazdı. Üniversitede rektörlük, dekanlık ve bölüm başkanlığı görevlerinde bulunan Okyar’ın yayımlanmış pek çok eseri bulunmaktadır.

Yılı : 2017
ISBN : 9789754581027
Genişlik : 15
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 200


"Osman Okyar" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.