350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Müfettiş

Müfettiş

Etiket Fiyatı : 48.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

36.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Müfettiş

Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852), Ukrayna’da, orta halli toprak sahibi bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğunu etkileyen köy yaşamı ve Kazak gelenekleri eserlerine yansıdı, Ukrayna halk kültürünün ögeleriyle işlenmiş öyküler yazdı. Mizah anlayışı, gerçekçi tutumu ve canlı anlatımıyla Rus edebiyatında önemli bir yeniliğin öncüsü oldu. Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Arabeskler ve Mirgorod Öyküleri’nde mizahın yanı sıra, yaşam karşısında karamsarlık ve dünyanın kötülüğü üzerine düşüncelerini ortaya koydu. Ölü Canlar adlı romanı feodal toprak mülkiyeti ve serfliği ele alan bir başyapıttır. Gogol, büyük bir komedi olan Müfettiş adlı oyununda yozlaşmış bürokratları acımasızca alaya almıştır.

Koray Karasulu (1975): İÜ Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Rus edebiyatının kilometre taşları olan Puşkin, Dostoyevski, Tolstoy, Gogol, Gorki gibi yazarların önemli eserlerini Türkçeye çevirdi. Pek çok Rus klasiğinin redaktörlüğünü yaptı. Gogol’den yaptığı Evlenme ve Müfettiş çevirileri Devlet Tiyatroları tarafından sahnelendi. Koray Karasulu Dostoyevski’den Kumarbaz çevirisiyle Dil Derneği 2014 Ömer Asım Aksoy Çeviri Ödülü’nü kazandı.

Kitaptan;

Karakterler, Kostümler ve Oyuncular İçin Açıklamalar

Kaymakam, uzun yıllardır görevde ve kendine göre hiç aptal olmayan bir adamdır. Rüşvetçinin biri olmasına karşın çok katı, ciddi, hatta biraz da kavgacıdır. Ne yüksek ne de alçak sesle, ne az ne de çok konuşur. Her sözcüğü ölçülüdür. Yüz hatları, mesleğine en alttan başlamış her insanınki gibi kaba ve serttir. Her kaba yaradılışlı insan gibi korkudan sevince, bayağılıktan mağrurluğa hızla geçebilir. Genellikle geniş yakalı bir üniforma ve uzun konçlu, mahmuzlu çizmeler giyer. Ağarmış saçları kısacık kesilmiştir. Anna Andreyevna, henüz yaşı geçmemiş, cilveli bir taşra kadınıdır. Yaşamının yarısını roman ve albümleri, diğer yarısını da mutfağı ve kızı meşgul etmektedir. Çok meraklıdır ve her fırsatta böbürlenmeye bayılır. Ara sıra, ama yalnız adamcağızın verecek karşılık bulamadığı durumlarda kocasına üstünlük kurar. Ama bu üstünlük yalnızca önemsiz işlerle sınırlı kalır ve azarlama ya da alay etmeden öteye gitmez. Oyun boyunca dört farklı kostüm giyer. Hlestakov, yirmi üç yaşlarında, ince uzun, zayıf bir gençtir; biraz aptaldır, resmi dairelerde boş adam dedikleri, şu aklı bir karış havada tiplerdendir. Davranışları ve konuşması her tür aklıselimden uzaktır. Hiçbir düşünce üzerine yoğunlaşmayı beceremez…

Çevirmen
Yılı
: 2009
ISBN
: 9789944887359
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 136

Edebiyat Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Nikolay Vasilyeviç Gogol Diğer KitaplarıNikolay Vasilyeviç Gogol Kitapları