350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Mutlakıyete Dönüş 1918-1919 İstanbul Hükümetleri ve Milli Mücadele-I

Mutlakıyete Dönüş 1918-1919 İstanbul Hükümetleri ve Milli Mücadele-I
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Mutlakıyete Dönüş 1918-1919 İstanbul Hükümetleri ve Milli Mücadele-I

İstanbul Hükümetleri ve Milli Mücadele, Birinci Dünya Savaşı’nda Müttefik cephelerinin birer birer çöküşünün ardından; Osmanlı hükümetinin de barıştan başka bir yol kalmadığına karar vermesiyle başlayan uzun süreci mercek altına alıyor ve yorumluyor. Sina Akşin’in çok ciltli çalışması sadece bu döneme ilişkin zengin akademik çalışmaların tümünden yararlanmakla kalmıyor; Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti arşivlerinin yanı sıra İngiltere, Fransa ve ABD arşivleriyle de söylediklerini pekiştiriyor.

Eserin Mutlakıyete Dönüş başlığını taşıyan ilk cildi Mütareke kararının alınmasından Damat Ferit hükümetinin 2 Ekim 1919’da çekilmesine dek uzanan dönemi kapsıyor. Akşin bu sürece, Mondros Mütarekesi’nin ardından meşrutiyetin fiilen rafa kaldırılarak monarşinin tekrar kuruluşunun nasıl damgasını vurduğunu gözler önüne seriyor. Ancak İstanbul’da bu rejim mücadelesini veren padişah ve gölgesindeki hükümetler, iki büyük sınavdan da geçmek zorundaydı: Bir yanda İtilaf devletlerinin Mütareke hükümlerinin  arkasına sığınarak başlattıkları işgaller ile bunlarla ilgili diplomasi sorunları, bir yanda da Anadolu’da bu işgallere karşı başlayan Milli Mücadele…

Prof Dr. Sina Akşin (1937) 1955’te Robert Kolej’den 1959 da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. ABD ‘de Fletcher School of Law and Diplomacy’de yüksek lisan çalışmalarını yaptı. 1961-67 yıllarında Robert Kolej Yüksek Okulu İnsan Bilimleri Bölümü’nde Uygarlık Tarihi dersleri verdi. 1969’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Türk Siyasal Hayatı Kürsüsü’ne girdi; 1975’te doçent,1989’da rofesör unvanlarını aldı.

Bugüne kadar yayımlanmış kitaplarından bazıları: Şeriatçı Bir Ayaklanma. 31 Mart Olayı; Jön Türkler ve İttihat ve Terakki; Yakın Tarihimizi Sorgulamak; Türkiye Tarihi, 5 c (yay.yön.)

İstanbul Hükümetleri ve Milli Mücadele dizisi

Yılı
: 2010
ISBN
: 9789754581256
Genişlik
: 15
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 670

Tarih Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Sina Akşin Diğer KitaplarıSina Akşin Kitapları