Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Mutlu Prens

Oscar Wilde’ın 1888’de yayımlanan Mutlu Prens’teki masalları oğulları için yazdığı düşünülse de, yazar hedef  kitlesini “yediden yetmişe çocuk ruhlu insanlar, şaşırma ve sevinme gibi çocuksu yetilerini koruyanlar” olarak açıklamıştır. Wilde bu masallarda bencilliği ve duyarsızlığı gözler önüne serer ve eleştirir. Onun ana masal kişileri bazen hatalarını anlayarak pişmanlık duyarlar ve özgecil davranışlar sergilerler. Kimi zaman da gözlerini kör eden kibirden bir türlü kurtulamazlar.
Mutlu Prens her ne kadar çıraklık döneminin ürünü olsa da, Wilde’ın masal ve alegori alanındaki ustalığını ortaya koyar.
OSCAR WILDE (1854-1900): İrlandalı şair ve oyun yazarı, Dublin’de dünyaya geldi. 19. yüzyıl sonunda ortaya çıkan “sanat için sanat” görüşünü savunan estetikçilik akımının İngiltere’deki savunucularındandır. Enniskillen’deki Portora Kraliyet Okulu’ndan sonra, bursla Dublin Üniversitesi’ne ve Oxford’daki Magdalen College’a devam etti. 1878’de Ravenna adlı uzun şiiriyle Newdigate Ödülü’nü kazandı. 1884’te İrlandalı ünlü bir avukatın kızı olan Constance Lloyd’la evlendi. 1891’de yayımladığı tek romanı The Picture of Dorian Gray (Dorian Gray’in Portresi), eleştirmenler tarafından ahlaksızlıkla suçlanmasına neden oldu. Wilde 1891 yılında Lord Arthur Savile’s Crime, and Other Stories (Lord Arthur Savile’in Suçu ve Diğer Öyküler) ve A House of Pomegranates’i (Narlı Ev) yayımladı. Töre komedisi türündeki oyunları Lady Windermere’s Fan (Lady Windermere’in Yelpazesi) ve A Woman of No Importance (Önemsiz Bir Kadın) büyük başarı kazandı. Son oyunları An Ideal Husband (İdeal Bir Koca) ile en başarılı yapıtı sayılan ve Victoria döneminin ikiyüzlülüğünü acımasızca sergileyen The Importance of Being Earnest (Ciddi Olmanın Önemi) 1895 yılında sahneye kondu. Wilde Fransa’da bir kulak enfeksiyonunun neden olduğu şiddetli bir beyin iltihabı sonucu aniden yaşamını yitirdi.

Çevirmen : Roza Hakmen, Fatih Özgüven
Orijinal Adı : The Happy Prince
Yılı : 2017
ISBN : 9786052950364
Genişlik : 12,5
Yükseklik : 20,5
Sayfa Sayısı : 56


"Oscar Wilde" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Tukendi Maksat Samimiyet

Maksat Samimiyet

Oscar Wilde
Etiket Fiyatı : 11.00 TL

7.92 TL

Dorian Gray’in Portresi

Dorian Gray’in Portresi

Oscar Wilde
Etiket Fiyatı : 19.00 TL

13.68 TL

Tukendi Dorian Gray’in Portresi – Ciltli

Dorian Gray’in Portresi – Ciltli

Oscar Wilde
Etiket Fiyatı : 38.00 TL

27.36 TL

Kısa Öykünün Büyük Ustaları

Kısa Öykünün Büyük Ustaları

James Joyce
Etiket Fiyatı : 12.00 TL

8.64 TL

Tukendi Önemsiz Bir Kadın – Ciltli

Önemsiz Bir Kadın – Ciltli

Oscar Wilde
Etiket Fiyatı : 25.00 TL

18.00 TL

Önemsiz Bir Kadın

Önemsiz Bir Kadın

Oscar Wilde
Etiket Fiyatı : 11.00 TL

7.92 TL