350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Nasıl Hoşunuza Giderse

Nasıl Hoşunuza Giderse

Etiket Fiyatı : 56.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

42.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Nasıl Hoşunuza Giderse

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, pastoral komedisi Nasıl Hoşunuza Giderse’de bir aşk hikâyesi etrafında şekillenen olayları ustaca resmeder. Shakespeare oyunun konusunu Thomas Lodge’un Rosalynd adlı romanından almıştır. Yazar aşk, tutku, melankoli kadar coşku, neşe ve ironiyi de muazzam bir ahenkle aktaran zekice kotarılmış diyaloglarıyla ölümsüz bir eser yaratmıştır. “Bütün dünya bir sahnedir, kadın erkek bütün insanlar da oyuncular.” tiradıyla da ünlü olan Nasıl Hoşunuza Giderse, Shakespeare oyunları arasında özel bir yere sahiptir.

Özdemir Nutku (1931-2019): Türk tiyatrosuna büyük katkıları olan eğitimci ve yönetmen Özdemir Nutku, eleştirmen, yazar ve çevirmen olarak da önemli yapıtlar ortaya koydu. Sahnelediği pek çok oyunun yanı sıra, araştırma, inceleme ve çevirileriyle de ödüller kazandı. Ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da sahneye koyduğu oyunlar, verdiği ders ve konferanslarla tanınmaktadır.

Oyun Üzerine
Shakespeare’in bu pastoral komedyasını 1599 sonu ile 1600 başlarında yazdığı tahmin edilmektedir. Francis Meres 1598 yılında yazdığı yapıtında, Shakespeare’in o yıla kadar yazdığı oyunların bir listesini verirken bu oyundan hiç söz etmemektedir.* Oyunun ilk Folio basımı 1623’tür, yani yazarın ölümünden yedi yıl sonradır. Bu oldukça sağlıklı bir baskıdır. Daha önce 4 Ağustos 1600 tarihli bir notta bu oyundan sadece söz edilmiştir. Nasıl Hoşunuza Giderse’nin konusu, Thomas Lodge’un Rosalynd (1590) adlı romanından alınmıştır. Lodge, kitabının önsözünde bu kitabı Kaptan Clarke’ın gemisiyle Terkeras ve Kanarya adalarına giderken boş durmamak için yazdığını belirtir. Bu yolculuğun tarihi 1588’dir. Önsözünü de şöyle bitirir: “Eğer romanı beğenirseniz, bu güzel ve iyi oldu demektir.” Shakespeare de komedyasının adını bu sözlerden esinlenerek koymuştur: “Nasıl hoşunuza giderse”, “nasıl beğenirseniz öyledir”, “sizin beğendiğiniz gibi”, “size nasıl geliyorsa” vb. anlamına gelen As You Like It. Bu Shakespeare’in yazdığı oyunu seyircinin kendi fantezisine bıraktığı anlamındadır: Yani “eğer beğenirseniz iyidir, beğenmezseniz iyi değildir.” …
* Francis Meres, Palladis Tamia, London 1598

Özdemir Nutku, 2011

Çevirmen
Orijinal Adı
: As You Like It
Yılı
: 2013
ISBN
: 9786053607854
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 136

Edebiyat Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
William Shakespeare Diğer KitaplarıWilliam Shakespeare Kitapları