400 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
400 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Nazizmden Kaçanlar ve Atatürk’ün Vizyonu

Nazizmden Kaçanlar ve Atatürk’ün Vizyonu
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Arnold Reisman bu kitapta tarihin dönüm noktalarından birinde, ülkelerini terk etmekle ölüm arasında sıkışıp kalmış bir grup insanın hayat kurtaran sürgün hikâyelerini anlatırken, II. Dünya Savaşı’yla ilgili ‘’okunması gereken’’ kitaplar listesine bir madde daha ekliyor. Almanya’da Nazilerin iktidarı ele geçirmesiyle, kendi alanlarında çok tanınmış, ancak çoğunlukla Yahudi ve Nazizm’e karşı olan akademisyen ve profesyoneller ‘’tarihin kavşak noktasında ve ateş hattında’’ yakalandıklarında ülkelerini terk etmekten başka çareleri yoktu. Bu durum, kendi üniversitelerini Yahudilerden arındırmayı hedefleyen Naziler kadar, ülkelerini modernleştirmenin yolunun üniversiteler kurup geliştirmekten geçtiğini düşünen Atatürk ile Türkiye’nin diğer kurucularının da işine yaradı.

Yalnızca Yahudilerden değil, barındırdığı dehalardan da ‘’arınan” Almanya bilim dünyasında eski heybetine bir daha kolay kolay ulaşamazken, Türkiye de ülkelerinden kovulan dünya çapındaki bu akademisyenler sayesinde Batı standartlarında yüksek öğrenim kurumlarına kavuştu. Reisman bu  akademisyenlerin kişisel öykülerini belgelere, mektuplara, hatıralara ve sözlü tarihlere dayanarak aktarırken, bu parlak insanları korkuları, cesaretleri, sıkıntıları ve bütün zorlukların üstesinden gelen iradeleriyle ete kemiğe büründürüyor. ABD o dönemde Avrupa’nın cehenneminden kaçan Yahudi mültecilere, hatta dünya çapındaki bu bilim insanlarına dahi kapılarını kapatırken, Türkiye’nin onlara gösterdiği konukseverliği belgeleriyle gözler önüne seriyor. Kitap Holokost araştırmalarına ve Türkiye’nin mercek altına alındığı bir vaka incelemesi olarak bilim ve yüksek öğrenim tarihine de önemli katkılarda bulunuyor.

Prof. Arnold Reisman lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini California Üniversitesi’nden aldı. Halen California, Wisconsin ve Ohio’da kayıtlı bir yüksek mühendis olan Reisman, Case Western Reserve Üniversitesi’nde yirmi yedi yıl yöneylem araştırması alanında profesör olarak görev yaptıktan sonra, 1994’te erken emekliliği seçti. 1999-2003 yılları arasında Sabancı Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ziyaretçi profesör olarak çalışan Reisman’ın çeşitli mesleki dergilerde iki yüzü aşkın makalesi ve on dört kitabı yayımlandı.

Çevirmen
Orijinal Adı
: Turkey’s Modernization – Refugees from Nazism and Atatürk’s Vision
Yılı
: 2011
ISBN
: 9786053600787
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 619

Atatürk Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Arnold Reisman Diğer Kitapları    Arnold Reisman Kitapları