350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa

Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa

Etiket Fiyatı : 340.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

255.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa

Osmanlı İmparatorluğu ile Avrupa arasındaki altı yüz yıllık ilişkilerin tarihi düşünüldüğünde, nedense akla önce savaşlar, fetihler, toprak kayıpları, kısacası bitmez tükenmez bir çatışma ve bunun yarattığı ruh halleri gelir.

Oysa Claudio Magris’in ifadesiyle, “Avrupa ile Osmanlı İmparatorluğu’nun karşılaşması, savaşan ve birbirini yiyip bitiren iki ayrı dünyanın sonunda farkına bile varılmadan nasıl iç içe geçip birbirlerini zenginleştirdiklerinin büyük örneğidir.”

Jean-François Solnon, 2010 Avrupa Tarih Kitabı ödülünü kazanan bu çalışmasında, işte bu iç içe geçişin, “çatışma ve karşılıklı hayranlığın” zengin tarihini ele alıyor.

Daha önce Sarık ve İstanbulin (2013) adıyla yayımlanan, Fransa’daki 2017 baskısında ise adı L’Empire Ottoman et l’Europe olarak değiştirilen Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa, çatışan tarafların karşılıklı algılarının nasıl oluştuğunu ve zaman içinde nasıl dönüştüğünü edebiyat, resim, müzik, tiyatro, koleksiyonlar ve koleksiyoncular, moda, eğlence dünyası gibi çok çeşitli ve renkli bir yelpazeden örneklerle anlatıyor.

Elçiler, seyyahlar, sanatçılar ve tercümanların da büyük rol oynadıkları bu ilişkiler yumağı Solnon’un işlek kalemiyle çözülüp gözlerimizin önüne serildikçe, karşılıklı merak ve hayranlığın çatışma ve korkuya zaman zaman nasıl galebe çaldığını görüyoruz.

Jean-François Solnon, Besançon Üniversitesi’nde modern tarih kürsüsünde emeritus profesör olarak ders vermektedir. Ancien Régime ve Osmanlı İmparatorluğu alanlarında uzman olan Solnon’un biyografi, tarih ve deneme alanlarında yirmi kadar yayımlanmış yapıtı bulunmaktadır. Yapıtlarından bazıları: Sources d’Histoire de la France Moderne. XVIe, XVIIe, XVIIIe siècle (1994); Henri III (2001); Catherine de Médicis (2003); Les Couples Royaux dans l’Histoire (2012); Versailles. Vérités et Légendes (2017).

Kapak resmi: Kana’da Düğün’den detay,
Paolo Veronese, 1563, Louvre Müzesi.

Çevirmen
Orijinal Adı
: L’empire Ottoman Et L’europe XIVe-XXe Siecle
Yılı
: 2019
ISBN
: 9786257999168
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 720

Tarih Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Jean-François Solnon Diğer Kitapları    Jean-François Solnon Kitapları