350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Osmanlı Modernleşmesi ve Midhat Paşa

Osmanlı Modernleşmesi ve Midhat Paşa

Etiket Fiyatı : 195.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

146.25  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Osmanlı Modernleşmesi ve Midhat Paşa

En başarılı Osmanlı valilerinden biri olarak kabul edilen Midhat Paşa’nın Tuna Valiliği yaptığı yıllar (1864-1868) modernleşme tarihimiz açısından ayrı bir önem taşır.

Devraldığı modernleşme mirasına kendine özgü denilebilecek birçok yenilik katan Midhat Paşa; dönemin taşra sorunlarına çözüm bulmak amacıyla ilan edilen Vilayet Nizamnamesi’ni Tuna’da başarılı bir biçimde uygulamakla kalmamış, yaygınlaşmasına öncülük de etmiştir.

Osmanlı Devleti’nin yeniden yapılanmasını zorunlu kılan sosyopolitik ve ekonomik gelişmelere de yer verilen eserde; katılımcı yerel yönetim, kanun hâkimiyetinin sağlanması, denetimin kurumsallaşması gibi; devlet yurttaş ilişkilerinin daha rasyonel ve çağdaş nitelikler kazanması konularında hayata geçirilen uygulamalar da ele alınıyor.

Prof. Dr. Bekir Koç tarafından kaleme alınan Osmanlı Modernleşmesi ve Midhat Paşa, tarihi kökenleri hakkında az  şey bilinen taşra belediyeleri, nizamiye mahkemeleri, çocuk esirgeme kurumları, kız ve erkek meslek okulları, hapishane atölyeleri, kasaba buğday pazarları, siyasi polislik, tahsildarlık ve taşra basını gibi birçok kurum ve uygulamanın günümüze ulaşmasında Midhat Paşa’nın katkılarını geniş bir çerçevede ortaya koyuyor.

Prof. Dr. Bekir Koç Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nde görev yapmaktadır. Osmanlı yeniden yapılanma çabalarının çeşitli yönlerine dair kaleme aldığı birçok
makalenin yanı sıra, Yakın Çağ tarihi araştırmalarında bilgisine başvurulabilecek çeşitli kaynak eserleri de yayına hazırlamıştır.

Yılı
: 2021
ISBN
: 9786254052323
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23,5
Sayfa Sayısı
: 384

Tarih Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Prof. Dr. Bekir Koç Diğer Kitapları    Prof. Dr. Bekir Koç Kitapları