350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Osmanlıdan Cumhuriyete İstanbul’da Ramazan

Osmanlıdan Cumhuriyete İstanbul’da Ramazan
Tükendi Gelince Haber Verelim
Değerli okurlarımız, 14 Haziran saat 12:00’dan sonra verilen siparişler 20 Haziran’dan itibaren sırasıyla kargoya verilecektir.


Açıklama

Osmanlıdan Cumhuriyete İstanbul’da Ramazan

Bir ibadetin de ötesinde oruç “imanın, İslam topraklarında gözlemleyebileceğimiz en önemli kolektif tezahürüdür.” Ünlü Osmanlı tarihçisi François Georgeon bu kitabında 19. ve 20. yüzyıl İstanbul’undaki siyasal reformlar ve kentsel dönüşümler çerçevesinde Ramazan yaşantısındaki değişimi ele alıyor.
İstanbul sanılanın aksine 1900’lere kadar Müslümanların çoğunluğu oluşturmadığı çok dinli bir topluma ev sahipliği yaptı. Ramazan pratiklerinde o dönemden bu yana nasıl bir değişim gerçekleşti? Georgeon sosyalleşme biçimleri, toplumsal eğlence ve alışkanlıklar, gösteriler, gece hayatı, siyasal merasimler, gayrimüslimlerin ve kadınların ay boyunca kamusal alandaki konumları gibi çok çeşitli konular çerçevesinde Ramazanın İstanbul’daki evrimini anlatıyor.
Jean-François Pérouse ise yazdığı kapanış yazısıyla Georgeon’un Cumhuriyet’in başlangıcına kadar getirdiği bu tarihi günümüz İstanbul’u ile bağlantılandırıyor.
François Georgeon Fransız tarihçi, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi konularında CNRS’te uzman araştırmacı ve öğretim görevlisidir. Bir İmparatorluğun Ölümü, Osmanlı-Türk Modernleşmesi, Osmanlı İmparatorluğu’nda Yaşamak, Sultan Abdülhamid, Türk Milliyetçiliğinin Kökenleri isimli kitapları Türkçeye çevrilmiştir.
Jean-François Pérouse, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü IFEA’nın eski yöneticisidir. La Turquie en marche. Les Grandes mutations depuis 1980 (La Martinière, 2004) ve Istanbul Planète. Capitale mondiale du XXIème siècle
(La Découverte, 2017) adlı kitapların yazarıdır.

İÇİNDEKİLER

Kısaltmalar

Teşekkürler

Giriş

I

“Ayların Sultanı” İstanbul’da Hüküm Sürerken

II

Dini Coşku ve İbadet

III

Toplumsallaşma Vakti

IV

Bir Devlet Meselesi

V

1900’lü Yılların Ramazanları

VI

Osmanlı’da Son Ramazanlar

VII

Ramazan Cumhuriyetin Laiklik Sınavında

VIII

Öteki Aylar Gibi Bir Ay mı?

Sonuç

Sonsöz

Notlar

Kısa Kaynakça

Dizin

Çevirmen
Orijinal Adı
: Le Mois Le Plus Long Ramadan À İstanbul
Yılı
: 2018
ISBN
: 9786052954782
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 296

Tarih Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
François Georgeon Diğer Kitapları    François Georgeon Kitapları