Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Rembrandt – 500 Görsel Eşliğinde Yaşamı ve Eserleri

İlham veren Hollandalı ressam ve gravür ustası Rembrandt Harmenszoon van Rijn hakkında kapsamlı bir referans kitabı.

Sanatçının ilk yıllarını, kişisel yaşamını ve erken 17. yüzyılın tarihsel bağlamını keşfe çıkan olağanüstü bir biyografi.

Etkileyici baroktan daha sade üsluplara kadar değişen sanat anlayışını şekillendiren etkenler.

En çarpıcı ve en önemli resimleri ve desenlerini içeren muhteşem bir seçkiyle üslubu ve tekniğinin uzman gözüyle analizi.

500 göz kamaştırıcı resimden oluşan olağanüstü bir derleme.

Ünlü Hollandalı sanatçı Rembrandt van Rjin, Felemenk Sanatı’nın altın çağı olarak bilinen 17. yüzyılda doğmuştur.

Resim çalışmak için üniversiteyi bıraktıktan sonra, Amsterdam’ın gündelik yaşam görünümlerine odaklanarak ışık ve gölgedeki ustalığı ile zengin ton duyusunu ortaya koymuştur. Kısa zamanda sanat dünyasında devleşen Rembrandt gravür, portre, otoportre, manzara ve desen çalışmalarının hepsinde eşit ölçüde başarılı olmuştur.

Çalışmalarında son derece başarılı olsa da, Rembrandt’ın özel yaşamında keder büyüktür. 1642’de kaybettiğikarısının yanı sıra dört çocuğundan üçü bebekken hayata gözlerini yumar. Aynı yıl, şehir muhafızlarının canlılığını, hareketini ve karakterini olağanüstü biçimde yansıttığı Gece Nöbeti’ni yapmıştır. Başarılarına rağmen, imkânları ötesinde yaşadığından borçlarını ödeyebilmek için evini ve özel eşyalarını açık arttırmaya çıkarmak zorunda kalmıştır. ama resim yapmaya devam etmiştir ve bugün hâlâ dünyanın pek çok yerindeki sanatçılara ve hayranlarına ilham vermeye devam etmektedir.

 

Çevirmen : Mehmet Barış Albayrak
Orijinal Adı : Rembrandt - His Life and Works in 500 Images
Yılı : 2014
ISBN : 9786053320920
Genişlik : 22,5
Yükseklik : 29
Sayfa Sayısı : 258


"Rosalind Ormiston" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.