Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Robin Hood – Kısaltılmış Metin

Dünya tarihinin en ünlü halk kahramanlarından biri olan Robin Hood, zorlu bir dönemde ortaya çıkmış ve yoksulların, mazlumların koruyucusu olmuştur. Tarihte böyle birinin yaşayıp yaşamadığı kesin olarak bilinmez. Ancak dönemin halk türkülerinde ve hikâyelerinde Robin Hood’un adı ve kahramanlıkları sık sık geçmektedir. Tarihçiler birkaç ünlü kişiliğin zamanla halkın zihninde birleşip tek bir kahramana dönüştüğünü söylemektedir. Bu nedenle Robin Hood iyi kalpli, merhametli ve insani kusurları olan bir karakterdir.

Çılgın bir maceraperesttir, ama harika bir liderdir. Fakirleri ve mazlumları savunur, ama hakkı yenen üst sınıfa da yardım eder. Yani aslında insanların tarih boyunca özlediği adaletin savunucusudur.

Bu nedenle ünü kısa sürede İngiltere’nin dışına taşmış ve maceraları 19. yüzyılda birçok yazar tarafından kaleme alınmıştır.

 

Howard Pyle

(1853-1911)

Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Howard Pyle, meslek hayatına Drexel of Art, Science and Industry’de çizim dersleri vererek başladı. 1883’te, kısa sürede klasikler arasında yerini alan eseri Robin Hood basıldı. Diğer eserleri arasında onu üne kavuşturan dört ciltlik Kral Arthur serisi ve Gümüş el yer alır. Harper’s Weekly ve St. Nicolas Magazine gibi dergilere, tarihi macera öyküleri resimledi. Romanlarından Men of Iron, 1954 yılında The Black Shield of Falworth adıyla film yapıldı.

1900 yılında Howard Pyle, School of Illustration Art adıyla kendi okulunu kurdu ve N.C. Wyeth gibi birçok ünlü sanatçı yetiştirdi. 1910 yılında freskler üzerine çalışmak için İtalya’nın Floransa kentine gitti. 1911’de ani bir böbrek enfeksiyonu sonucu bu kentte öldü.

Çevirmen : Sevgi Atlıhan
Orijinal Adı : The Merry Adventures of Robin Hood
Yılı : 2017
ISBN : 9786052951330
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 72


"Howard Pyle" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Tukendi Gümüş El

Gümüş El

Howard Pyle
Etiket Fiyatı : 4.00 TL

2.88 TL

Tukendi Kral Arthur ve Şövalyeleri

Kral Arthur ve Şövalyeleri

Howard Pyle
Etiket Fiyatı : 4.00 TL

2.88 TL

Tukendi Robin Hood

Robin Hood

Howard Pyle
Etiket Fiyatı : 4.00 TL

2.88 TL