Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Dr. Jeannie Labno, İngiltere’de University of Sussex’de Sanat Tarihi bölümü öğretim üyesidir. Görsel Kültür ve Rönesans Sanatı-Mimarisi dersleri vermekte, Rönesans ikonografisini içeren araştırmalar yapmaktadır. Rönesans üzerine çok sayıda makalesi vardır ve pek çok kitabın editörlüğünü yapmıştır.

Ayrıntıda Sanat – Rönesans, Rönesans’ın çığır açan sanatçılarının stil ve tekniğini yakın detaylarla aydınlatan eşsiz bir yaklaşıma sahiptir. Bir dizi kesimli pencere kullanımıyla kitap, okuru –Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu ve van Eyck’ın Arnolfini’nin Evlenmesi’ni de içeren– en önemli yirmi başyapıtı farklı bakış açılarından incelemeye ve hayranlık duymaya davet eder.

–  Her sanat eserinin kaliteli röprodüksiyonuna, dönemi ve üslubunu yansıtan bir zaman çizelgesi eşlik ediyor.

–  Zengin metin ile birlikte dikkatle yerleştirilen ve iki taraflı kullanılan kesimli pencereler, detayları büyütmeye ve her bir görsele odaklanarak bakmaya, sanatsal çalışmanın karakteristik tekniği, tonu ve renkleri grafik olarak ele almaya olanak sağlıyor.

–  Rönesans’ın yirmi özel resmini ortaya çıkaran ve adeta yeniden canlandıran yenilikçi ve çekici bir sanat kitabı.

Ayrıntıda Sanat: Rönesans kitabı, sayfalardaki yenilikçi tarzda kesimli pencereler ile dönemin büyük sanatçılarının teknikleri ve desenlerine odaklanıyor. Rönesans’ın ilk büyük sanatçısı Giotto’yla başlayan kitap, Van der Weyden, Dürer, Botticelli ve Michelangelo gibi diğer önemli ustaların yeni ufuklar açan çalışmalarını analiz ederek, tarihteki gelişmelerin ve ilerlemelerin izinden gidiyor.

Kitapta Dr. Jeannie Labno’nun, Rönesans’a dair kayda değer bir bakış açısıyla incelediği yirmi eserden oluşan seçkisi yer alıyor. Her biri kompozisyon, renk, teknik gibi açılardan tarihsel bağlamda yapılan tartışmalar ve ortaya konan tezler ile önem kazanıyor. Bu çalışmasıyla Labno, Masaccio’nun perspektife odaklandığı bir çalışmasından, Leonardo da Vinci’nin sfumato ile gerçekleştirdiği devrime kadar, Rönesans’ın karakteristik üsluplarını ve eserlerini daha önce hiç yapılmayan bir şekilde görünür kılıyor.

Çevirmen : Elif Dastarlı
Orijinal Adı : The Renaissance
Yılı : 2013
ISBN : 9786053607755
Genişlik : 15
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 128


"Jeannie Labno" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.