350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Son Osmanlılar – Yunanistan’da Müslüman Azınlık (1940-1949)

Son Osmanlılar – Yunanistan’da Müslüman Azınlık (1940-1949)

Etiket Fiyatı : 260.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

195.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Son Osmanlılar – Yunanistan’da Müslüman Azınlık (1940-1949)

Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan nüfus mübadelesi sözleşmesinde (1923), İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’da oturan Rumlar ile Batı Trakya’nın Müslüman nüfusu mübadele dışı tutulmuştu. Lozan Antlaşması’nın “Azınlıkların Korunması” bahsinin 45. maddesinde şöyle denmişti: “İşbu kesim hükümleri ile Türkiye’nin Müslüman olmayan azınlıkları için tanınan haklar, Yunanistan tarafından da kendi topraklarında bulunan Müslüman azınlığa tanınmıştır.”

Kevin Featherstone, Dimitris Papadimitriou, Argyris Mamarelis ve Georgios Niarchos tarafından ortaklaşa kaleme alınmış Son Osmanlılar. Yunanistan’da Müslüman Azınlık (1940-1949), tarihi yeteri kadar araştırılmamış bu azınlık toplumunun kritik on yılına ışık tutuyor. Bu on yılda önce II. Dünya Savaşı’na, acımasız bir işgale ve direnişe, savaştan sonra da bu kez kardeş kavgasına, bir iç savaşa sahne olan Yunanistan’da bu azınlık (veya onu oluşturan cemaatler) neler yaşamıştı? Jeostratejik koşullar, Türk-Yunan ilişkileri ve iç dinamikler bu süreçte ne oranda rol oynamıştı?

Yunanistan’ın Müslüman azınlığı sadece tarihsel kökenleri itibariyle değil, o dönemde kendini hissettiren kültürel değişim nedeniyle de Son Osmanlılar olarak nitelendirilebilirdi, çünkü Batı Trakya Türkleri arasında ağırlıkta olan gelenekçi eğilimin yerini artık Türkiye Cumhuriyeti’ndeki değişimin izinden giden seküler ve modernist eğilim alıyordu. İç Savaş’a ELAS saflarında katılan Mihri Belli’nin “Kapetan Kemal” kod adıyla komuta ettiği birliğin “Osmanlı Taburu” diye anılması ise bu geçiş sürecini belki de en güzel yansıtan göstergelerden biriydi. Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye, İngiltere ve ABD arşivlerinden daha önce gün ışığına çıkmamış belgelerin yanı sıra, dönemin yerel basınının, broşürlerin, sahada yapılmış çok sayıda kişisel görüşmenin ve anıların da kullanıldığı bu çalışma önemli bir boşluğu dolduruyor.

Kevin Featherstone (1955) Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu’nda profesör ve Hellenic Observatory’nin yöneticisi. Avrupa ve Yunanistan politikası hakkında çok sayıda yayın yapmıştır, uluslararası medyada düzenli olarak yazmaktadır.Birçok ödül almıştır. Ayrıca Minnesota, New York, Harvard üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak ders vermiştir. Yayımlanmış bazı eserleri: Politics and Policy in Greece (ed., 2005), The Limits of Europeanization (D. Papadimitriou ile birlikte, 2008).

Dimitris Papadimitriou (1972) Manchester Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü ve dekan yardımcısı (Beşeri Bilimler Fakültesi). Avrupa ve Yunanistan’da kamu politikası ve ekonomi politikası konularında pek çok yayını vardır.  Avrupa Birliği’nin dış ilişkileri, genişleme politikaları ve kriz yönetimi kapasitesi de yayın konuları arasındadır. Yayımlanmış bazı eserleri: The Limits of Europeanization (K. Featherstone ile birlikte, 2008); From Marginalisation to Membership (D. Phinnemore ile birlikte, 2008).

Argyris Mamarelis (1976) 2006-2008 arasında Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu’ndaki Hellenic Observatory’de araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Uzmanlık alanları modern Yunanistan tarihi, II: Dünya Savaşı tarihi, Balkan tarihidir. Akademik yayınlarda birçok makalesi çıkmıştır.

Georgios Niarchos (1974) Doktorasını Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu’nda tamamlamıştır. Aynı üniversitedeki Hellenic Observatory’de ve Selanik Aristoteles Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Türk-Yunan ilişkileri, azınlıklar, modern Yunanistan tarihi ve Balkan tarihi konularında akademik dergilerde ve çok yazarlı eserlerde makaleleri yayımlanmıştır.

Çevirmen
Hazırlayan
Orijinal Adı
: The Last Ottomans – The Muslim Minority of Greece, 1940-1949
Orijinal Dili
: İngilizce
Kağıt Bilgisi
: 3. Hamur
Yılı
: 2023
ISBN
: 9786254293467
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 480

Tarih Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Kevin Featherstone Diğer Kitapları    Kevin Featherstone Kitapları