350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Tarihte Toplumsal Cinsiyet

Tarihte Toplumsal Cinsiyet

Etiket Fiyatı : 200.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

130.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Tarihte Toplumsal Cinsiyet

Arkasında yazılı kayıt bırakmış her kültürde erkek kadından daha fazla güce, kaynaklara daha geniş erişime sahip olmuştur. Tarihte Toplumsal Cinsiyet’te ünlü tarihçi Merry Wiesner Hanks; yasal yaptırımlar, entelektüel yapılar, dini sistemler, ekonomik imtiyazlar, sosyal kurumlar ve kültürel normlar gibi başlıklar altında işte bu dengesizliğin tarihini inceliyor. Dişi veya eril olmanın anlamının, toplumun ekonomik ve dini yapıları tarafından nasıl şekillendirildiğini sorgularken bir yandan da bunun tersini, yani toplumsal cinsiyetin, söz gelimi çalışma yaşamını veya dini kurumları nasıl şekillendirdiğini araştırıyor.

Wiesner Hanks’in daha önce yayımladığımız Erken Dönemde Modern Avrupa adlı eseri okuyucudan büyük ilgi görmüştü. Yazar bu kitabında da olağanüstü birikimini mükemmel bir sentez gücüyle bir araya getiriyor ve Paleolitik zamandan günümüze kadar uzanan geniş bir zaman diliminde çeşitli dünya kültürlerinde toplumsal cinsiyetin nasıl kurulduğunun etkileyici bir özetini sunuyor; her bölümün sonunda verdiği geniş kapsamlı kaynakça listeleriyle kitabı öğrenciler, akademisyenler ve araştırmacılar için vazgeçilmez bir kaynak eser haline getiriyor.

Merry E. Wiesner Hanks Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi’nde tarih profesörüdür ve deneyimli bir ders kitabı yazarıdır. Yirmi kadar kitabın yazarlığını veya editörlüğünü yapmıştır. Bunların arasında yedi ciltlik Cambridge World History de yer almaktadır (2015). Yayımlanmış eserlerinden bazıları: Erken Modern Dönemde Avrupa, 1450-1789 (2009); Women and Gender in Early Modern Europe (2008); Kısa Dünya Tarihi (2020).

Çevirmen
Orijinal Adı
: Gender in History
Yılı
: 2020
ISBN
: 9786257999489
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 400

Dünya Tarihi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Merry E. Wiesner-Hanks Diğer KitaplarıMerry E. Wiesner-Hanks Kitapları