350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Thesmophoria Kutlayan Kadınlar – Ciltli

Thesmophoria  Kutlayan Kadınlar – Ciltli

Etiket Fiyatı : 340.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

255.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Thesmophoria Kutlayan Kadınlar – Ciltli

Thesmophoria Kutlayan Kadınlar – Ciltli

Aristophanes (MÖ 450?-MÖ 388?): Yaşamına dair pek kesin bilgiler yoktur. Yazdığı kırk kadar oyundan sadece on biri günümüze ulaşmıştır. Kıvrak ve keskin diliyle ünlü olan Aristophanes, komedya sanatının bütün inceliklerini çağının tanıklığıyla kaynaştırmış büyük bir tiyatro ustasıdır. Thesmophoria Kutlayan Kadınlar komedyasında da Lysistrata ve Kadın Mebuslar’daki gibi yine kadınlar merkezdedir. Kadınlar Thesmophoria şenliklerinde bir mahkeme kurup kendilerine yönelik asılsız iddialarından ötürü Euripides’in idamını görüşürler. Euripides de kendisini kurtarmak için “kadınsı” bir hinlik düşünür. Aristophanes’in “cinsiyet kimliklerini ve rollerini” ele alarak ustalığını gösterdiği oyunda bir karakter de olan Euripides’in dört tragedyasının parodisi yapılır. Tarihin ilk meta-tiyatro örneklerinden biri olan Thesmophoria Kutlayan Kadınlar, Türkçeye ilk kez Eski Yunanca aslından çevriliyor.

Erman Gören: 2005 yılında İÜ Eski Yunan Dili ve Edebiyatı ve Felsefe lisans programlarından eşzamanlı mezun oldu. 2017 yılında Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri alanında doçent unvanı aldı. Halen Eski Yunan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmakta, arkaik Yunan şiiri, erken ve klasik Yunan düşüncesi, Yunan filolojisi, Yunan yorum geleneği alanlarında araştırmalar yapmakta ve bu konularda lisans ve lisansüstü düzeyde dersler vermektedir. Pindaros, Bakkhylides, Arkhilokhos, Sappho, Aristophanes, Kallimakhos, Theokritos, Apollonios Rhodios gibi Yunan şairlerinin yanı sıra, Yunan düşüncesinin klasiklerini oluşturan PlatonAristoteles ve Proklos gibi filozofların metinlerini de dilimize kazandırmaya çalışmaktadır.

Eser Yavuz: İÜ Felsefe Bölümü mezunudur. Lisans döneminde aldığı Eski Yunanca dersler vasıtasıyla antik drama sanatıyla, özellikle de komedyayla yakından ilgilenmeye başlamış, son dönemde çalışmalarını Aristophanes’in komedyalarını dilimize kazandırmaya yoğunlaştırmıştır.

 

Şimdilerde bütün sabahlarımı Aristophanes’le geçiriyorum. Onda güzel, heyecan verici ve fokur fokur kaynayan bir şey var. Ancak edepli bir şey değil bu, ahlaklı bir şey de değil, hatta kabul edilebilir bir şey bile değil, bu düpedüz yüce bir şey.

G. Flaubert, Correspondance I (Paris,1973)470

Çevirmen
Orijinal Dili
: Eski Yunanca
Kağıt Bilgisi
: 3. Hamur
Yılı
: 2022
ISBN
: 9786254290671
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 296

Hasan Âli Yücel Klasikleri Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Aristophanes Diğer KitaplarıAristophanes Kitapları