Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Toprak ve Küller

Yirmi iki ülkeden sonra şimdi de Türkçe’de…

Sovyet işgali altındaki Afganistan’da bombalanan bir köy… Yıkılmış evler… Ölüler, yaralılar… Dağılmış aileler… Köyün erkeklerinden Murad uzakta bir madende çalışıyor. Bombardımanın ardından ailesinden sadece babası ve beş yaşındaki oğlu sağ kalmış. Toprak ve Küller, bu dede ile torunun Murad’a ulaşmak için çıktıkları hüzünlü yolculuğun hikâyesi.

Toprak ve Küller, hem bir film gibi kare kare akışı hem de izleyicisinin yüreğine seslenişiyle onu derhal içine alan bir roman… “Sesleri kaybeden” torun, acılarıyla sorumluluğu arasında sıkışmış dede ve diğer yan karakterlerle, yazarın ezilen insanın kaderine yaktığı bir ağıt.

Atik Rahimi (1962); günümüz Afgan sanatının en önemli temsilcilerinden biridir. Fransa’da sürdürdüğü roman, fotoğraf ve belgesel film çalışmalarıyla ülkesinde yaşananları dile getirmektedir. Yirmi iki ülkede yayımlanan ilk romanı Toprak ve Küller’in  (1999) ardından Düş ve Dehşet Evleri (2002) adlı romanı da coşkuyla karşılanan Rahimi, şu sıralar üçüncü romanına çalışmakta.

Çevirmen : Ali Berktay
Orijinal Adı : Hâkister u Hâk
Yılı : 2007
ISBN : 9789944880961
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 59


"Atik Rahimi" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.