Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Toprak – Uygarlıkların Erozyonu

Dünyada hayatın varlığı, 30-90 santimlik verimli üst toprak tabakasına bağlı. Yeryüzü, bin yılda ortalama 5 santimlik üst toprak üretebiliyor ve günümüzdü bin yılda oluşan bu 5 santimlik toprağı, erozyon nedeniyle yaklaşık seksen yılda kaybediyoruz.

İnsanoğlu, yerleşik tarımsal hayata geçtiği Mezopotamya’dan başlayarak hoyrat tarım yöntemleri, ağaçsızlaştırma  ve aşırı otlatma ile toprağı koruyan bitki örtüsünü yok ediyor. O zamanlardan beri giderek hızlanan erozyon sonucu ne Gılgamış Destanı’ndaki Lübnan’ın ünlü sedir ormanı, ne de Robin Hood’un Sherwood ormanı çağımıza ulaşabildi. Bugün endüstriyel tarım ve erozyon yüzünden dünyanın tüm ormanları ve tüm verimli topraklaro tehlike altında.

Son on bin yılda toprakla iç içe dokunmuş bir tarih yaşadık. Toprak, bu ortak geçmişi, insan yüzünden toprağın yok olup toplumu besleyemez haline gelmesi nedeniyle çöken uygarlıkların tarihi olarak okuyor. Çünkü toprak erozyonu, uygarlıkların altını oyuyor. Oysa ana ilke belli: Toprağın oluşumundan hızlı yitirilmesine yol açan tarım yöntemleri, toplumları çökertir!

Washington Üniversitesi’nde Dünya ve Uzay Bilimleri profesörü olan David R. Montgomery, verimle toprak katmanını tamamın kaybetmemek için insanın neler yapmasını gerektiği de anlatılıyor.

Çevirmen : Emel Anıl
Yılı : 2010
ISBN : 9789944889759
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 363


"David R. Montgomery" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.