350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Toprak – Uygarlıkların Erozyonu

Toprak – Uygarlıkların Erozyonu
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Toprak – Uygarlıkların Erozyonu

Dünyada hayatın varlığı, 30-90 santimlik verimli üst toprak tabakasına bağlı. Yeryüzü, bin yılda ortalama 5 santimlik üst toprak üretebiliyor ve günümüzdü bin yılda oluşan bu 5 santimlik toprağı, erozyon nedeniyle yaklaşık seksen yılda kaybediyoruz.

İnsanoğlu, yerleşik tarımsal hayata geçtiği Mezopotamya’dan başlayarak hoyrat tarım yöntemleri, ağaçsızlaştırma  ve aşırı otlatma ile toprağı koruyan bitki örtüsünü yok ediyor. O zamanlardan beri giderek hızlanan erozyon sonucu ne Gılgamış Destanı’ndaki Lübnan’ın ünlü sedir ormanı, ne de Robin Hood’un Sherwood ormanı çağımıza ulaşabildi. Bugün endüstriyel tarım ve erozyon yüzünden dünyanın tüm ormanları ve tüm verimli topraklaro tehlike altında.

Son on bin yılda toprakla iç içe dokunmuş bir tarih yaşadık. Toprak, bu ortak geçmişi, insan yüzünden toprağın yok olup toplumu besleyemez haline gelmesi nedeniyle çöken uygarlıkların tarihi olarak okuyor. Çünkü toprak erozyonu, uygarlıkların altını oyuyor. Oysa ana ilke belli: Toprağın oluşumundan hızlı yitirilmesine yol açan tarım yöntemleri, toplumları çökertir!

Washington Üniversitesi’nde Dünya ve Uzay Bilimleri profesörü olan David R. Montgomery, verimle toprak katmanını tamamın kaybetmemek için insanın neler yapmasını gerektiği de anlatılıyor.

Çevirmen
Yılı
: 2010
ISBN
: 9789944889759
Genişlik
: 13
Yükseklik
: 19,5
Sayfa Sayısı
: 364

Ekoloji Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
David R. Montgomery Diğer Kitapları    David R. Montgomery Kitapları