350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Türkiye’de Bizans Çalışmaları – Yeni Araştırmalar, Farklı Eğilimler

Türkiye’de Bizans Çalışmaları – Yeni Araştırmalar, Farklı Eğilimler
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Türkiye’de Bizans Çalışmaları – Yeni Araştırmalar, Farklı Eğilimler

Türkiye’de 1990’lı yılların sonunda itibaren ivme kazanan Bizans çalışmaları, yeni açılan yüksek lisans programları ve araştırma merkezlerinin yanı sıra sayısı artan konferanslar ve akademik yayınlar ile günümüzde çok daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. Bu artan çeşitlilik karşısında Bizans tarihi, sanat tarihi ve arkeolojisi alanlarında yapılan güncel çalışmaların paylaşılacağı ortak bir platformun eksikliği son yıllarda iyice görünür bir hal almıştır. Elinizdeki kitap, Boğaziçi Üniversitesi Bizans Çalışmaları Araştırma Merkezi’nin bu eksikliği gidermek amacıyla 2016 yılında düzenlediği “Türkiye’de Bizans Çalışmaları: Yeni Araştırmalar, Farklı Eğilimler” başlıklı konferansın sonucunda ortaya çıkmıştır.

Giriş yazısı ve 30 makaleden oluşan kitapta, son yıllarda Bizantoloji dalının farklı disiplinlerinde yazılı, sanat tarihsel ve arkeolojik kaynaklar ışığında yürütülmüş çalışmalardan zengin bir seçki 7 ana bölüm altında sunulmaktadır. Anadolu coğrafyası maddi kültürünün analizinin öne çıktığı makalelerde, birincil kaynak kullanımı ve malzeme sınıflandırma temelli farklı metodolojik soru(n)lar irdelenirken, bir yandan da özellikle kent, kırsal alan, adalar, deniz ve peyzaj çalışmaları gibi sahalardaki yeni araştırmalara yer verilmektedir. Geç Antikçağ’dan Ortaçağ’a ve Bizans’tan Osmanlı’ya geçiş temasının vurgulandığı kitabın ilk ve son bölümleri ise, Türkiye’de Bizantologların devamlılık ve değişim perspektifine olan özel ilgisini göstermektedir.

Doç. Dr. Koray Durak Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde 2008 yılından beri Bizans tarihi, Geç Antik Çağ ve orta Bizans dönemi edebiyatı ve Ortaçağ’da Akdeniz tarihi konularında ders vermektedir. Yayımlanmış eserlerinden bazıları: Engin Akyürek ile birlikte editörlüğünü yaptığı Bizans Döneminde Anadolu (2021); “Commercial Constantinople,” Cambridge Companion to Constantinople, yay. haz. S. Basset (2022).

Prof. Dr. Nevra Necipoğlu 1990 yılından beri ders verdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde 2015’ten bu yana Bizans Çalışmaları Araştırma Merkezi’nin müdürü olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda makalesinin yanı sıra yayımlanmış bazı kitapları: Byzantium between the Ottomans and the Latins: Politics and Society in the Late Empire (2009); editörlüğünü yaptığı Byzantine Constantinople: Monuments, Topography and Everyday Life (2001) ve Paul Magdalino ile birlikte hazırladığı Trade in Byzantium. Papers from the Third International Sevgi Gönül Byzantine Studies Symposium (2016).

Doç. Dr. Tolga Uyar 2015 yılından beri Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde Bizans Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır. Yakın tarihli yayınlarından bazıları: editörlüğünü Nikos Kontogiannis’le birlikte yaptığı Space and Communities in Byzantine Anatolia, Papers from the Fifth International Sevgi Gönül Byzantine Studies Symposium (2021) ve “Carving, Painting, and Inscribing Sacred Space in Late Byzantium,” Architecture and Visual Culture in the Late Antique and Medieval Mediterranean: Studies in Honor of Robert G. Ousterhout, yay. haz. V. Marinis, A. Papalexandrou ve J. Picket (2021).

Orijinal Dili
: TÜRKÇE
Kağıt Bilgisi
: 3.Hamur
Yılı
: 2022
ISBN
: 9786254291937
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 592

Tarih Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Koray Durak Diğer Kitapları    Koray Durak Kitapları