Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Uygarlığın Peşinde “Latif Mutlu Kitabı”

Uygarlık, öncelikle bir coğrafya, Latif Mutlu’ya göre… Atatürk’ün işaret ettiği Batı uygarlığı hedefini, kendi hayatında bizzat yaşamış. Küçük yaşlardan itibaren memleketi Nazımiye’den batıya bakmış uygarlığı aramak için:

“Sürekli ilerlemek, sürekli hayatı yenilemek düşüncesi kafamıza girmişti. Bu, ta Nazımiye’den, küçüklükten beri bize verilmiş bir hedef gibiydi. Bizimkiler Orta Asya’dan, Horasan’dan batıya doğru gele gele Tunceli’ye yerleşmişler. Sonra Tunceli’den daha batıya, Elazığ’a gelmişiz. Zaten Atatürk hep söylüyordu, ‘Batı uygarlığı’ diye… Demek ki batıya doğru gidince daha uygarlaşıyoruz. Mesela Sivaslılar bana onun için çok daha ilerici gelmişti. Türkiye’nin kuzeybatısı en uygar, en zengin yer. Güneydoğu ise en fakir, en geri kalmış bölge.”

Uygarlık, aynı zamanda bir eğitim meselesi… O yüzden olsa gerek, dönüp dolaşmış ama eğitim alanından vazgeçememiş Latif Mutlu. Bu kitap, uzun, renkli ve mutlu bir hayatın dökümü. Ama aynı zamanda, 1960’larda serbest olan özel üniversitelerde yöneticilik yaparken 1970’lerde özel okulların devletleştirilmesiyle başlayıp 1990’larda yurtdışı üniversitelerden anlaşmalı kurslarla devam eden ve Bilgi Üniversitesi’nin kuruluşuyla sonuçlanan özel üniversite girişiminin, öncülerinden birinin ağzından anlatımı.

Yılı : 2010
ISBN : 9789944887885
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 432


"Beyhan Sunal" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.