350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Yabandomuzunun İzinde

Yabandomuzunun İzinde
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Yabandomuzunun İzinde

Ereklerimizi bir düşün, bir de sürdüğümüz izin sonunu … avın sendelediği ve avcının sendelediği anı, eceli gelmiş bir hayvanın çığlıklarının ne denli insan çığlıklarına benzediğini ve insan çığlaklırının nasıl bir hayvanın çığlıkları sanılabileceğini….

Yabandomuzunun İzinde 1993 yılında Granta En İyi Genç Romancılar Ödülü’nü alan Lawrence Norfolk’un en önemli romanlarından biri. Eski Yunan mitolojisinde “Kalydon Yabandomuzu Avı” olarak adı geçen bir söylencenin şiirsel bir dille anlatılmasıyla başlayan bu roman, aslında Yabandomuzu Avı” olarak adı geçen bir söylencenin şiirsel bir dille anlatılmasıyla başlayan bu roman, aslında Yahudi asıllı bir yazarın, Solomon Memel’in, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yerleştiği Paris’te sürdüğü yaşamdan kesitleri ve savaş sırasında başından geçenleri dönüşümlü olarak okura sunar. Kitabın başındaki mitolojik av öykösü ile savaşın bitiminde Yunanlı partizanların bir SS subayını yakalamak için izini sürmeleri arasında kurgusal bir koşutluk kurulur. Tıpkı yabandomuzu gibi SS subayı da aynı coğrafyada aynı mağarada kıstırılır. Eski öyküde yabandomuzunu okuyla öldüren mitolojik karakter bellidir; oysa SS subayının başına gelenler, tanıksız, karanlık bir mağarada gerçekleşmiştir, yani hiçbir şeyin kayda geçemeyeceği “Yazılmayan Yer”de. Gerçek, mağarının karanlığında gizlidir. Solomon Memel’in anımsadıkları ve anlattıkları ne ölçüde doğrudur?

 

İÇİNDEKİLER

Çevirmenden Bir Öndeyiş

BÖLÜM I

Kalydon Yabandomuzu Avı

BÖLÜM II

Paris

BÖLÜM III

Agrapha

Kısaltmalar

Romanın birinci bölümünde, Eski Yunan’da Kalydon Kralının mevsimin ilk ürününü kendisine sunmayı ihmal etmesi üzerine tanrıça Artemis’in öç almak için onun topraklarına azgın bir yabandomuzu salması üzerine bir grup yiğit avcı bir araya gelerek meyve bahçelerini talan eden, insanların karınlarını deşerek onları öldüren bu hayvanı yakalayıp öldürmek üzere onun izini sürerler ve canavarı karanlık bir mağarada kıstırırlar…

Çevirmen
Yılı
: 2005
ISBN
: 9789754586404
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 19,5
Sayfa Sayısı
: 460

Dünya Edebiyatı Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
    Lawrence Norfolk Diğer Kitapları    Lawrence Norfolk Kitapları