350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Hasan Hüseyin Biyografi

Hasan Hüseyin

Hasan Hüseyin

Hasan Hüseyin (Korkmazgil) (1927-1984) Sivas Gürün’de doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’ne parasız yatılı girdi. Burada Mustafa Nihat Özön’den Türkçe dersleri aldı. 1950’de Maraş’ın Afşin ve Göksun ilçelerine öğretmen olarak atandı, altı buçuk ay sonra, Nâzım Hikmet’in şiirlerini okuduğu suçlamasıyla tutuklanıp görevine son verildi. 142. maddeden yargılanıp üç yıl hüküm giydi ve kamu haklarından men edildi. Nevşehir Cezaevi’ndeki mahpusluğu sırasında Aziz Nesin ve Adnan Cemgil’le tanıştı. Çıktığında kaçak sayılarak askere alındı. Sivas ve Erzincan’da yirmi yedi ay süren askerliği sırasında, çocukluk arkadaşı Hakkı Torunoğlu, İbrahim Balaban, Arslan Kaynardağ gibi yazar ve ressamlarla dostluklar kurdu. 1956-60 işsizlik yılları boyunca ressamlık, tabelacılık, arzuhalcilik, karakalem portre gibi işlerle geçindi. Ankara’ya 27 Mayıs’tan sonra gitti ve Akis’te gazeteciliğe başladı. 1964’te öğretmen Azime Karabulut ile evlendi.

Şair kimliğiyle tanınmaya başlaması, 1959’da Dost’ta yayımlanan “Ağustos Şiiri” iledir. Yelken, Ataç, Sosyal Adalet, Varlık, İmece, Yön gibi dergilerde şiir, eleştiri, öykü ve denemeleri yayımlandı. Karikatür, Taş, Zübük ve Akbaba dergilerinde fıkra, taşlama, mizah öyküleri yazdı. 1963’te yayımlanan ilk şiir kitabı Kavel ile Yeditepe Şiir Armağanı’nı, Kızılkuğu ile 1970 TRT Şiir Başarı Ödülü’nü, Filizkıran Fırtınası ile 1981 Ömer Faruk Toprak ve Nevzat Üstün şiir ödüllerini kazandı. Temmuz Bildirisi, Kızılırmak, Ağlasun Ayşafağı, Oğlak, Haziranda Ölmek Zor, Acılara Tutunmak şiir kitaplarından bazılarıdır.
Barış, özgürlük, emek temalarını destansı bir anlatımla işledi. Çarpıcı imgelerle bezeli kimi şiirleri unutulmaz ezgilere dönüştü. Toplumcu gerçekçi şiirimizin önde gelen isimlerinden Hasan Hüseyin’in bütün şiirlerini Modern Türk Edebiyatı Klasikleri Dizimizde yayımlamayı sürdüreceğiz

Hasan Hüseyin Kitapları