350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı

Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı

Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı,1924 yılında yayımlandığında Neruda’yı bir anda Şili’nin en ünlü şairi haline getirirken, onu daha en baştan “aşkın açıksözlü ve şehvetli sözcüsü” kılmıştır. Genç âşığın başlardaki yoğun tutkuları sonraki şiirlerde yerini melankoliye bırakır. Aşk ilişkilerine dair hatıraları, Şili’nin güneyindeki bakir doğaya ilişkin hatıralarına karışır. Neruda, kadını doğayla bir tutan aşk şiiri geleneğini alıp “kozmik boyutlara” taşımıştır. Onun şiirinde kadın, evrenin gerçek gücüdür.

Son derece özgün ve incelikli imgelerle, eğretilemelerle bezeli bu şiirler, hiç kuşkusuz, bugün hâlâ dünyanın dört bir yanındaki âşıkların ve şairlerin esin kaynağıdır.

PABLO NERUDA (1904-1973): Asıl adı Neftalí Ricardo Reyes Basoalto olan şair, Şili’nin Parral kentinde dünyaya geldi. 20. yüzyılın en önemli şairlerinden biridir. 1971’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Bir demiryolu işçisi olan José del Carmen Reyes ile Rosa Basoalto’nun oğludur. Belki de babasının onu şiir yazma konusunda hiç teşvik etmemesinden Pablo Neruda takma adını benimsedi ve 1946’da bu adı resmen aldı. Neruda 1921’de öğrenimini sürdürmek ve Fransızca öğretmenliği yapmak üzere gittiği Santiago’da bohem bir hayat sürdü. İlk kitabı Crepusculario (Akşam Alacası) 1923’te yayımlandı. Ertesi yıl, onu Veinte poemas de amor y una canción desesperada (Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı) izledi. Şairliğini diplomatlık mesleğiyle bir arada sürdürdü. 1936’da başlayan İspanya İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçilerle dayanışmasını yansıtan España en el corazón (Yürekteki İspanya) adlı şiir kitabını Cumhuriyetçiler cephede yayımladı. En önemli yapıtlarından biri, tarihsel ve epik çağrışımlarla dolu uzun şiiri Canto general ’dir (Evrensel Şarkı). Hayatının son yıllarında kanserle boğuşan Neruda, 1973’te dostu Devlet Başkanı Salvador Allende’nin katledildiği askeri darbeden on iki gün sonra hayata gözlerini yumdu.

Çevirmen
Orijinal Adı
: Viente Poemes De Amory y Una Concion Deseperada
Yılı
: 2014
ISBN
: 9786053322450
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 112

Modern Klasikler Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Pablo Neruda Diğer Kitapları    Pablo Neruda Kitapları