400 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
400 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

20. Yüzyıl Felsefe Tarihi

20. Yüzyıl Felsefe Tarihi

Etiket Fiyatı : 240.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

156.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

20. Yüzyıl Felsefe Tarihi

Fikirlerin tarihi hiçbir zaman “saf” değildir. Her fikir kendisiyle birlikte, bilimsel, siyasal veya dini kaynaklı tartışmaları harekete geçirir. 20. yüzyılın felsefe tarihini yazmak gibi zorlu bir işe girişen Christian Delacampagne, ele aldığı her örnekte bu kaynakları olabildiğince aydınlatmaya çalışıyor. Filozofların, yeni bir kavram, duyulmadık bir sorunsal önerirken kimlerle diyaloğa girdiklerini veya kimlere karşı savaştıklarını anlamaya gayret ediyor.

Bu önermelerin mantığı, 20. yüzyılın düşün hayatına yön vermiş önemli filozofların en azından bazılarının yaşamöykülerinin de irdelenmesini gerektiriyor. Çünkü yazar, bazı düşünürleri eserlerine sahne görevi gören varoluşsal veya sosyolojik arkaplanı bilmeden doğru şekilde okumanın mümkün olmadığı önkabulünden yola çıkıyor. Daha genel olarak, büyük felsefi tartışmaların, cereyan ettikleri tarihsel bağlamdan tam manasıyla soyutlanabileceğine inanmıyor. İki dünya savaşı, 1917 Devrimi, Nazizm ve Komünizm, Auschwitz ve Hiroşima, Soğuk Savaş, sömürge imparatorluklarının çöküşü, ezilen Üçüncü Dünya ülkelerinin ve diğerlerinin direnişi…

20. Yüzyıl Felsefe Tarihi, Kant, Marx, Frege, Husserl, Wittgenstein, Heidegger, Adorno, Sartre, Lévi-Strauss, Habermas, Foucault, Derrida gibi geçen yüzyıla yön vermiş düşünürleri çağdaş felsefenin etkilenmeden yapamayacağı kadar ağır ve önemli sonuçları olan bu arka planla birlikte ele alan, vazgeçilmez bir başvuru kaynağı.

 

Christian Delacampagne (1949-2007), felsefe öğrenimi gördükten sonra felsefe öğretmenliği, gazetecilik, çeşitli ülkelerdeki Fransız Kültür Merkezleri’nin yöneticiliği gibi görevlerde bulundu. 1998-2006 arasında ise ABD’de sırasıyla Connecticut College, Tufts University ve John Hopkins University’de 20. yüzyıl Fransız edebiyatı ve felsefe tarihi dersleri verdi. 1973-2004 arasında düzenli olarak Le Monde gazetesinde de yazan ve otuzun üzerinde yayımlanmış kitabı bulunan Delacampagne’ın Filozof ve Tiran. Yanılsamanın Tarihi adlı eseri de Türkçeye çevrilmiştir (2003).

Çevirmen
Orijinal Adı
: Historie de la Philosophie au xxe Siecle
Yılı
: 2010
ISBN
: 9789944888387
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 368

Felsefe Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Christian Delacampagne Diğer Kitapları    Christian Delacampagne Kitapları