350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Adalar’a Çıkmak

Adalar’a Çıkmak
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

İstanbul Açıklarındaki Bir Takımadanın Öyküsü

Çocukluğumdan beri haritaya ne zaman baksam gözüm hemen bir ada arar…
Haritada ada görmeyeyim, içimdeki dostluklar, sevgiler,
bir karıncalanmadır başlayıverir.
Sait Faik, “Haritada Bir Nokta”, Son Kuşlar
İstanbul’un yanı başında, görüş mesafesi içinde, haritalara dokuz nokta olarak yansıyan ve günümüzde metropolün ilçesi olan bir takımada uzanıyor. Batılıların “Prens Adaları”, bizim kısaca “Adalar” dediğimiz bu kara parçacıklarının kendilerine özgü tarihleri, efsaneleri, öyküleri var. Catherine Pinguet on iki yıl boyunca İstanbul’da yaşadı, çeşitli üniversitelerde karşılıklı edebiyat ve tarih dersleri verdi. Hâlâ her fırsat bulduğunda İstanbul’a gelen ve her gelişinde de mutlaka Adalar’ı ziyaret eden Pinguet, Adalar’a Çıkmak adlı bu çalışmasında okuyucuyu Adalar’ın tarihinde yolculuğa çıkarıyor. Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden geçip günümüze kadar uzanan anlatıda, tarihsel yaklaşımın yanı sıra, Troçki’den Sait Faik’e, Théophile Gautier’den Yahya Kemal’e Adalar’da yaşamış veya gelip geçmiş yazarların, şairlerin, seyyahların izlenimleri kadar, “isimsiz” adalıların anıları, tanıklıkları da önemli bir yer tutuyor.
Çok büyük bölümü Pierre de Gigord’un koleksiyonundan derlenmiş ve bazıları daha önce hiç yayımlanmamış 55 fotoğraf, kartpostal ve görsel malzemelerden oluşan Albüm bölümü de çok kolay okunan bu keyifli kitaba ayrı bir zenginlik katıyor.
Fransızca konuşanların deyişiyle “monter aux îles” (“Adalar’a çıkmak”), günümüzde de pek çok kişi tarafından hâlâ İstanbul’dan kaçmanın, kalabalıktan ve trafikten uzaklaşmanın en güvenli yollarından biri olarak görülüyor.
Yolunuz Adalar’a düşerse, Pinguet’nin bu eserini okumuş olmak dolaşacağınız mekânlara farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.
Catherine Pinguet on iki yıl İstanbul’da kaldıktan sonra 2005’te döndüğü Paris’te yazar ve bağımsız araştırmacı olarak çalışıyor. Bugüne kadar yayımlanmış eserlerinden bazıları: İstanbul’un Köpekleri (2009), İstanbul, Fotoğrafçılar, Sultanlar, 1840-1900 (2014), Felice Beato (1832-1909). Aux origines de la photographie de guerre (2014).

Çevirmen
Orijinal Adı
: Les Iles des Princes un Archipel au Large D’Istanbul
Yılı
: 2018
ISBN
: 9786052953709
Genişlik
: 20
Yükseklik
: 27,5
Sayfa Sayısı
: 222

Özel Dizi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Catherine Pinguet Diğer KitaplarıCatherine Pinguet Kitapları